Божхоначилар 3 та ҳолатда жами 37,7 минг АҚШ долларини яширинча олиб чиқилишини олдини олишди
Республикамиз божхоначилари нақд хорижий валюталарнинг ноқонуний олиб чиқилишига доир қатор божхона қоидабузарликларини фош қилишди.
Тошкент вилояти божхона бошқармаси “С.Нажимов” чегара божхона пости орқали қўшни давлатга йўл олган фуқаро Т.Қ.нинг безовталаниши божхоначиларнинг диққатини тортди.
Шундан сўнг холислар иштирокида шахсий кўрикдан ўтказилганда, ушбу шахс божхона назоратидан яширинча олиб чиқиш учун 8700 АҚШ долларини кийимлари остидан оёқларининг сон қисмига боғлаб олганлиги аниқланди.
“Бекобод-Авто” чегара божхона постида эса  қўшни давлат фуқароси К.М. шахсий кўрик давомида божхоначилар қаршисида ер чизиб қолди. Чунки, у ҳам йўловчи божхона декларациясида ва божхона ходимларининг оғзаки сўрови пайтида маълум қилмасдан туриб, 10 минг АҚШ долларини чўнтакларига яширганча олиб чиқмоқчи бўлган экан.
Шунингдек, мазкур постда божхоначилар қўшни давлат фуқароларидан яна бири З.А.нинг қинғир қилмишларига нуқта қўйишди.  Ушбу шахс бошқарувидаги “Мерседес-бенц 200” русумли автомашинанинг кўздан кечириш давомида, салонга божхона назоратига тақдим қилинмаган 19 минг АҚШ доллари яшириб қўйилганлиги фош қилинди.
Эслатиб ўтамиз, жисмоний шахсларга 5 000 АҚШ долларига тенг ёки ундан ошмайдиган миқдорда нақд хорижий валютани йўловчи божхона декларациясида кўрсатган ҳолда эркин олиб чиқиб кетишларига рухсат этилади.
2000 АҚШ доллари ва ундан ортиқ бўлмаган эквивалентдаги нақд хорижий валюталарни олиб чиқишда эса уларни йўловчи божхона декларациясида кўрсатиш талаб этилмайди.
Норезидентлар, яъни Ўзбекистон Республикаси фуқароси бўлмаган ёки Ўзбекистон Республикасида доимий яшаш жойига эга бўлмаган чет эллик фуқаролар ва фуқаролиги бўлмаган шахслар томонидан нақд хорижий валюталарни олиб чиқиш улар томонидан Ўзбекистон Республикасига кириш чоғида тўлдирилган йўловчи божхона декларацияси асосида амалга оширилади. Яъни, киришда тўлдирилган йўловчи божхона декларациясида кўрсатилган нақд хорижий валюта суммасидан ортиқча бўлмаган миқдордаги нақд хорижий валюталарни олиб чиқишга рухсат этилади.

Сотрудники таможни Республики Узбекистан пресекли незаконное перемещение валюты в размере 37,7 тысяч долларов США
3148
Сотрудники таможни нашей Республики выявили ряд таможенных правонарушений, связанных с незаконным перемещением наличной иностранной валюты.
Сотрудники таможенного управления по Ташкентской области, обратили внимание на странное беспокойство некоего гражданина Т.К., во время перехода в соседнее государство через приграничный таможенный пост «С. Нажимов». После проведенного личного досмотра понятыми, у гражданина было обнаружено 8700 долларов США, спрятанных под его одеждой и искусно привязанных на верхней части его ног, которые он надеялся провезти незаметно.
Похожая ситуация случилась и на приграничном таможенном посту «Бекабад-Авто». Некий гражданин К.М., с соседнего государства, стал странно себя вести во время личного досмотра. Выяснилось, что в карманах его одежды были спрятаны 10 тысяч долларов США, не указанных в таможенной декларации и не названных во время устного опроса таможенниками.
На том же посту было пресечено еще одно правонарушение, связанное с незаконным перевозом наличной иностранной валюты. В ходе проведения таможенного досмотра в салоне машины марки «Mercedes-Benz 200» управляемого неким гражданином З.А., были найдены спрятанные 19 тысяч долларов США, скрытые от таможенного контроля.