Турли найрангларни қўллаган ҳолда заргарлик буюмларини яширинча олиб киришга бўлган уринишларга қарши божхона органлари томонидан тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
Божхоначилар “тилла магнитафон”ни фош этишди
Хусусан, хорижий авиарейс билан учиб келган фуқаро А.Э.га тегишли  юкларнинг сканер қурилмалари орқали олинган тасвирлари Тошкент халқаро аэропорти чегара божхона пости ходимларининг эътиборини тортди.
Ўрнатилган тартибда ушбу юклар божхона кўригидан ўтказилганида, уларнинг ичида 1 дона автомагнитафон ва 1 дона аккумулятор батареяси учун қувватловчи ускуна ичида божхона назоратидан яширилган ҳамда жисмоний шахслар учун белгиланган божхона тўловларисиз олиб кириш меъёридан ортиқ бўлган 144,3 миллион сўмлик 481 грамм тилладан ясалган заргарлик буюмлари борлиги аниқланди.

В международном аэропорту Ташкент обнаружен «золотой» магнитофон
На днях, в международном аэропорту города Ташкент, внимание сотрудников Специализированного таможенного комплекса «Ташкент-АЭРО» привлекли сканерные изображения груза, принадлежащего прилетевшему зарубежным рейсом гражданину А.Э.
В результате проведенного в установленном порядке таможенного досмотра, внутри автомагнитафона и оборудования для зарядки аккумуляторной батареи которые находились в багаже пассажира, были обнаружены сокрытые от таможенного контроля ювелирные украшения изготовленные из золота общим весом 481 грамм на сумму 144,3 миллиона сум.
Напоминаем, что по действующему порядку существуют предельные нормы беспошлинного ввоза отдельных видов товаров на территорию нашей республики. В частности, количество ввозимых физическими лицами ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней не должно превышать 65 гр.