151 миллион сўмлик найранг иш бермади
“Тошкент – Аэро” ихтисослаштирилган божхона комплексининг Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари томонидан олинган тезкор маълумотларга асосан Тошкент халқаро аэропорти ҳудудида тезкор тадбир ўтказилди.
151 миллион сўмлик найранг  иш бермади
Тадбир давомида жисмоний шахсларга берилган имтиёзлардан фойдаланган ҳолда товарларни божхона чегарасидан ўтказиб, сўнг уларни ички бозорда ноқонуний тарзда сотиш пайида бўлган шахслар қўлга олинди.
Жумладан, “Тошкент” халқаро аэропортининг йўловчиларни кутиб олиш жойида хорижий аварейс орқали учиб келган йўловчилардан тилладан ясалган заргарлик буюмларини йиғиб олиб, аэропорт ҳудудини тарк этаётган фуқаро И.А. ходимлар томонидан тўхтатиб, шахсий кўрикдан ўтказилди.
Шахсий кўрик натижасида, унинг ёнидаги қора рангли сумкада 5 нафар йўловчилардан ноқонуний тарзда йиғиб олинган, умумий қиймати 151 миллион сўмлик 322,53 грамм оғирликдаги тилладан ясалган заргарлик буюмлари борлиги аниқланди.

Задержан пассажир незаконно ввезший ювелирные украшения
По действующему порядку существуют предельные нормы беспошлинного ввоза отдельных видов товаров на территорию нашей республики. В частности, количество ввозимых физическими лицами ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней не должно превышать 65 гр.
Но встречаются правонарушители, которые пытаются за определенную плату привлечь к исполнению своих планов других лиц.
Оперативными сотрудниками был остановлен покидающий территорию аэропорта иностранный гражданин И.А., который ранее собрал в зале прилета у прилетевших иностранным авиарейсом пассажиров ювелирные изделия, изготовленные из золота.
В результате проведенного личного досмотра было установлено, что в сумке, которая была при гражданине, находились собранные у пяти пассажиров ювелирные изделия, изготовленные из золота, общим весом 322,53 гр. на сумму 151 миллион сум.