Кун рақами: Ўзбекистон 1,3 миллион долларлик бўёқ экспорт қилди
Ўзбекистонда жорий йилнинг ўтган 11 ойи давомида 1 млн. 348 минг АҚШ доллари қийматидаги 2674 тоннадан ортиқ бўёқ экспорт божхона режимига расмийлаштирилди.
Мазкур йилда 2019 йилнинг айнан шу даврига нисбатан юртимиздан 772 тонна кўп бўёқ экпорт қилинган бўлиб 41 фоизга ўсишга эришилди.
Экспорт қилинган бўёқ натижасида юртимизга валюта тушумлари ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 321 минг долларга кўпайиб, 31 фоиз ўсишга эришилди.
Давлат божхона қўмитаси маълумотларига кўра, бўёқнинг 36 фоизи Туркманистонга, 30 фоизи Қозоғистонга  ва 21 фоизи Қирғизистонга экспорт қилинган.

Цифра дня: с начала года Узбекистан экспортировал лако-красочной продукции на 1,3 миллиона долларов США
14608
В течение одиннадцати месяцев текущего года в Узбекистане в таможенный режим экспорта оформлено более 2674 тонн лако-красочной продукции на сумму 1 миллион 348 тысяч долларов США.
В текущем году, по сравнению с аналогичным периодом 2019 года, из нашей страны было экспортировано на 772 тонны лако-красочной продукции больше.
Валютная выручка страны с экспорта лако-красочной продукции по сравнению с аналогичным периодом прошлого года увеличилась на 321 тысячу долларов США (31%).
По данным Государственного таможенного комитета, 36% продукции от общего объема было экспортировано в Туркменистан, 30% - Казахстан и 21% - Кыргызстан.