Сифати кафолатланмаган дори воситаларини “яшил” йўлакдан олиб ўтиш режаси чиппакка чиқди
Самарқанд халқаро аэропортига хорижий авиарейс билан учиб келган фуқароси Г.Ф. “яшил” йўлак орқали ҳаракатланар экан, унинг хатти-ҳаракатлари божхоначилар эътиборини тортди ва ушбу шахс ўрнатилган тартибда кўздан кечирилди.
Натижада унинг юклари орасида тегишли рухсатномаси бўлмаган, декларациясида ёзиб кўрсатилмаган, умумий қиймати 32 миллион сўмлик тиббиёт ускуналари борлиги маълум бўлди.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2016 йил 8 июндаги “Дори воситалари ва тиббий буюмларни жисмоний шахслар томонидан шахсий фойдаланиш учун олиб кириш ҳамда олиб чиқиш тартиби тўғрисидаги Низомни тасдиқлаш ҳақида”ги 191-сонли қарорига кўра дори воситалари ва тиббий буюмларни Ўзбекистон Республикаси ҳудудига тегишли рухсатнома асосида олиб киришга рухсат берилган.

В международном аэропорту «Самарканд» пресечена попытка незаконного ввоза медицинских инструментов
Сотрудниками таможенных органов ведется беспрецедентная борьба с незаконным ввозом медицинских принадлежностей негарантированного качества на территорию нашего государства.
Незадекларированное медицинские инструменты изъяли у гражданина Г.Ф., прибывшего в международный аэропорт «Самарканд» рейсом "Шереметьево-Самарканд". Формой прохождения таможенного контроля гражданин выбрал «зеленый коридор».
Однако, беспокойное поведение прибывшего пассажира вызвало у сотрудников таможенной службы подозрение. В присутствии понятых был осмотрен багаж мужчины. В результате, кроме задекларированных вещей в багаже были обнаружены медицинские инструменты на сумму 32 миллиона сум без соответствующего разрешения.