Божхоначилар 7 бош лочинларнинг яширинча олиб чиқилишини фош қилишди
Республикамиз божхоначилари юртимизнинг ҳайвонот оламини асраб-авайлашда ҳам ўзларининг муносиб ҳиссаларини қўшиб келишмоқда.
Жумладан, мамлакатимизда йўқолиб бораётган жонзотларнинг божхона чегаралари орқали ноқонуний равишда олиб чиқиб кетилишининг олдини олишга қаратилган тадбирлар мунтазам давом эттирилмоқда.
Тошкент вилояти божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими томонидан давлат хавфсизлик хизмати ходимлари билан биргаликда Тошкент вилоятининг Бекобод шаҳрида тезкор тадбир ўтказилди.
Шаҳарнинг чегарадош ҳудудида ҳаракатланаётган шахс тезкор ходимлар томонидан кузатувга олинганини сезиб қолгач, шу ердаги уйлардан бирига қочиб киради ва яширинишга уринади.
Мазкур хонадон белгиланган тартибда кўздан кечирилиб, қочишга уринган шахснинг қўлидаги сумка очиб кўрилганида, унинг ичида 7 бош лочинлар борлиги аниқланди.
Ноқонуний равишда олиб ўтишда атрофдагиларга сездирмаслик мақсадида қушларнинг кўзи, оёқлари боғлаб қўйилган, қанотлари эса скотчланган. Шунингдек, улар сумкага зич ҳолатда жойлаштирилган бўлиб, бу ҳолатни қушларга нисбатан ваҳшийлик деб изоҳлаш мумкин.
Ҳозирда мазкур лочинлар Тошкент ҳайвонот боғида сақланмоқда. Келтирилган куни уларнинг 4 нафари оғир аҳвода бўлган. Ҳайвонот боғи ветеринарлари томонидан кўрсатилган муолажа ва парваришлардан сўнг уларнинг аҳволи яхшиланган.
Амалдаги тартибларга кўра, лочинларга чип ўрнатилди ва энди улар Халқаро реестрга киритилди. 90 кунлик карантин шароитидаги парваришдан сўнг лочинлар яна она-табиат қўйнига учириб юборилади.
Ўзбекистон Республикасининг 2019 йилда чоп этилган Қизил китобига “Итолғи” номи билан киритилган ушбу лочинлар асосан Ғарбий Тянь-Шан ва Ҳисор-Олой тоғ тизмалари ҳамда Қизилқум чўлида учрайди. Сўнгги ҳисоб-китобларга кўра, мамлакатимизда бу каби итолғи лочинлари кескин камайиб, ҳозирда атиги 70 жуфт сақланиб қолгани тахмин қилинади.
Лочинларни ноқонуний равишда олиб чиқишга уринган шахслар уларнинг ҳар бирининг баҳосини ўртача 30 млн. сўмдан эканлигини таъкидлашган. Ваҳоланки, дунё бўйлаб қора бозорларда лочинларнинг нархи 15 минг АҚШ долларидан 150 минг АҚШ долларигача баҳоланади. Уларнинг қўлга ўргатилганлари эса ҳаттоки бир неча миллион доллар туради.

Предотвращена попытка незаконного вывоза хищных птиц семейства соколиных
В частности, принимаются необходимые меры по предотвращению незаконного вывоза за пределы Республики Узбекистан исчезающих видов животных.
Известно, что ввоз и вывоз объектов животного мира производится только лишь при предоставлении специального разрешительного документа, выданного Государственным комитетом Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды.
Однако встречаются граждане, которые пытаются нарушить установленные правила.
На днях, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по Ташкентской области проведено оперативное мероприятие на территории города Бекабад Ташкентской области.
Некий гражданин, передвигавшийся по территории приграничного городка,  заметив что за ним наблюдают пытается спрятаться в одном из близлежащих домов.
В установленном порядке был произведен осмотр данного дома, и при вскрытии сумки которая была в руках у пытавшегося скрыться беглеца были обнаружены 7 хищных птиц семейства соколов.
Для того, чтобы птицы никак не выдали себя во время незаконного вывоза глаза и лапы их были связаны, а крылья заклеены скотчем. Они также были плотно размещены в сумке, что можно интерпретировать как жестокость по отношению к птицам.
В настоящее время соколы содержатся в Ташкентском зоопарке. В день обнаружения 4 из птиц находились в критическом состоянии. После лечения и ухода со стороны ветеринаров зоопарка состояние соколов намного улучшилось.
Согласно действующему порядку, птицы были чипированы и внесены в Международный реестр. После 90 дневного карантинного ухода соколы снова будут выпущены на волю.
Этот вид хищных птиц семейства соколиных под названием Балобан – включен в Красную книгу. Водятся они в основном в горах Западного Тянь-Шаня и Гиссар-Алая а также в пустыне Кызылкум. Численность балобана всюду низкая. Популяция балобана в мире постепенно сокращается. По последним оценкам биологов, количество данного вида соколов в нашей стране также резко сократилось, и сейчас осталось примерно 70 пар. Балобан включен в список особо ценных видов, за незаконную добычу, содержание, приобретение, хранение, перевозку, пересылку и продажу, а также контрабанду которых наступает уголовная ответственность.
Лица, пытавшиеся незаконно вывезти птиц, планировали заработать в среднем по 30 миллионов сумов за каждого балабана. Однако цена соколов на черном рынке по всему миру оценивается от 15 000 до 150 000 долларов США. А стоимость прирученных хищных птиц может доходить до нескольких миллионов долларов США.