“9 декабрь – Халқаро коррупцияга қарши курашиш куни” муносабати билан Давлат божхона қўмитасида “Очиқ эшиклар куни” бўлиб ўтди
2024
Рақамли технологиялар мени жуда қаттиқ
ташвишга соладиган ва безовта қиладиган энг
оғир иллат – коррупция балосини йўқотишда
самарали воситадир.
Шавкат МИРЗИЁЕВ
Ўзбекистон Республикасининг Коррупцияга қарши курашиш миллий кенгаши раиси Т.Нарбаева томонидан тасдиқланган “9 декабрь – Халқаро коррупцияга қарши курашиш куни”га бағишланган Антикоррупцион ҳафталик доирасида Давлат божхона қўмитасида “Очиқ эшиклар куни” тадбири ўтказилди.
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги билан ҳамкорликда ташкил этилган мазкур тадбирда асосий эътибор давлат божхона хизмати органлари фаолиятининг очиқлиги, жамоатчилик ва фуқаролар олдида ҳисобдорлигини таъминлаш, улар фаолиятида коррупцияга қарши курашиш масалалари бўйича амалга оширилган ишлар ҳолатини ўрганишга қаратилди.
Тадбирни очар экан, Давлат божхона қўмитаси раиси М.Азимов сўнгги йилларда республикамизда коррупцияга қарши курашиш масаласига алоҳида эътибор қаратилаётганини таъкидлади.
Дарҳақиқат, жорий йилнинг 24 январь куни Муҳтарам Президентимизнинг Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисига қилган мурожаатида ислоҳотлар самараси кўп жиҳатдан қуйидаги тўрт омилга, яъни қонун устуворлигини таъминлаш, коррупцияга қарши қатъий курашиш, институционал салоҳиятни юксалтириш ва кучли демократик институтларни шакллантиришга боғлиқлигига  урғу бердилар.
Мазкур мурожаатномадан кўп вақт ўтмай ташкил қилинган Коррупцияга қарши курашиш агентлиги мазкур йўналишдаги вазифалар ижросини тизимли ташкил этишга хизмат қилмоқда.
Таъкидлаш жоизки, мазкур агентлик билан Давлат божхона қўмитаси ўртасида фаол ҳамкорлик йўлга қўйилган бўлиб, ўзаро имзоланган “Давлат божхона қўмитаси тизимида коррупцияга қарши курашиш ва олдини олиш бўйича “Йўл харитаси” асосида жадал равишда олиб борилмоқда.
Ушбу “Йўл харитаси”да
-  соҳага замонавий ахборот технологияларини кенг жорий қилиш ҳамда божхона процедураларини рақамлаштириш ҳисобига божхона расмийлаштирувини соддалаштириш ва мавжуд бюрократик тўсиқларни бартараф этиш;
- коррупция билан боғлиқ ҳар қандай ҳолатларни бошланиш босқичини ўзида аниқлаш ва уларга шароит яратувчи омилларни бартараф этиш;
- коррупцияга қарши қаратилган профилактика-тарғибот тадбирларини янада кучайтириш ҳамда мувофиқлик тизимини такомиллаштириш;
- божхона расмийлаштируви жараёнида инсон омилини қисқартириш;
- коррупцияга қарши курашиш ва ўз хавфсизлик - “compliance control” тизимини халқаро стандартлар асосида такомиллаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Кенг жамоатчилик вакиллари, журналистлар, блогерлар, оммавий ахборот воситалари вакиллари ва талабалар иштирокида ўтказилган “Очиқ эшиклар куни” доирасида Давлат божхона қўмитаси ва Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ўртасида “Коррупцияга қарши курашишда ўзаро ҳамкорлик тўғрисида”ги Меморандум имзоланди.
Меморандумни Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директори Акмал Бурҳонов ва Давлат божхона қўмитаси раиси Муротжон Азимовлар имзолашди.
Шунингдек, журналистлар, блогерлар ва оммавий ахборот воситалари ходимлари учун божхона органларида коррупцияга қарши кураш йўналишида амалга оширилаётган чора-тадбирлар юзасидан брифинг ўтказилди.
Брифингда маълум қилинишича, сўнгги 3 йилда божхона маъмуриятчилигини такомиллаштириш ҳамда соҳани тубдан ислоҳ қилишга қаратилган 100 дан ортиқ меъёрий-ҳуқуқий хужжатлар қабул қилинган.
Расмийлаштирув жараёнидаги ҳужжатлар салмоғи қисқартирилиб, илгари ҳар бир расмийлаштирувда тақдим этилиши шарт бўлган 10 дан ортиқ рухсатнома ҳужжатлари ва  ТИФ ТН коди бўйича экспертиза хулосасини тақдим этиш каби талаблар, айрим товарларнинг экспорт жараёнида контрактларни ҳисобга қўйиш шартлари бекор қилинди.
Соҳага илғор ва инновацион технологияларни жорий қилиниши ҳисобига божхона юк декларацияларини автоматик рўйхатга олиш ва автоматик тақсимлаш жорий этилди. Натижада, илгари ушбу жараёнга 2-3 соат вақт сарфланган бўлса, ҳозир бу кўрсаткич 1-2 дақиқани ташкил қилмоқда.
Амалга оширилаётган ислоҳотлар натижасида давлат бюджетига ундириладиган божхона тўловлари миқдори йилдан йилга ортиб бормоқда.  Масалан, республикамиз божхоначилари томонидан 2020 йилнинг ўтган 11 ойи давомида 21,5 трлн. сўм миқдоридаги божхона тўловлари ундирилди. Бу кўрсаткич ўтган йилнинг айни шу даврида 14,9 трлн. сўмни ташкил қилган. Мазкур йўналишдаги ўсиш 6,6 трлн. сўмни ёки 44,4 фоизни ташкил қилмоқда.
Божхона тўловларини мобиль-банкинг хизмати орқали онлайн ўтказиш йўлга қўйилиши натижасида 2020 йилнинг 11 ойи давомида ташқи иқтисодий фаолият иштирокчилари бевосита банкларга бормасдан туриб, 125,9 млрд. сўмлик божхона тўловларини амалга оширишди.
Муҳим янгиликдан бири - бу соҳага “Хавфни бошқариш” автоматлаштирилган ахборот тизимининг амалиётга жорий этилиши натижасида товарлар ва транспорт воситаларини 100 фоиз божхона назоратидан ўтказишдек самарасиз усулдан воз кечилиб, бугунги кунда 65 фоиздан ортиқ юклар соддалаштирилган тартибда расмийлаштирилмоқда.
Жорий йилнинг 1 январидан Давлат божхона қўмитаси ва бир қатор вазирлик, идоралар ҳамкорлигида рухсатнома ҳужжатлари ва сертификатларни электрон кўринишда расмийлаштириш имконини берувчи “Ягона дарча” божхона ахборот тизими ишга туширилди.
Бугунги кунда божхона органларида жами 56 та ахборот тизимлари ва 30 та интерактив хизматлари амалиётга жорий этилди.
Божхона ходимларининг фаолиятини жисмоний ва юридик шахслар томонидан онлайн тартибда баҳолаш тизими жорий этилди. Ушбу тизим ҳозирда янада такомиллаштирилмоқда.
Тадбирнинг янада жонли ўтишига хизмат қилган омиллардан бири иштирокчилар шу ернинг ўзидан туриб, видеоконференция кўмагида Тошкент вилоятидаги “Яллама”, Бухоро вилоятидаги “Олот” ҳамда Сурхондарё вилоятидаги “Айритом” чегара-божхона пости фаолиятини онлайн равишда кузатиш имконига эга бўлишди.
Брифингда маълум қилинишича, келгусида тизимда коррупция ва бошқа салбий иллатларни бартараф этиш борасида Коррупцияга қарши курашиш агентлиги билан узвий ҳамкорликда аниқ мақсадга йўналтирилган комплекс чора-тадбирлар янада кучайтирилади.
Шунингдек, божхона органларида “комплаенс-назорат” тизимини қўллашда хорижий давлатларнинг илғор тажрибасидан кенг фойдаланишга, тизимда коррупцияни келтириб чиқариш хатарлари мавжуд бўлган соҳаларни аниқлашга қаратилган ижтимоий сўровлар ўтказишга ҳам эътибор қаратилади.
Хавф даражаси паст бўлган товарларнинг божхона расмийлаштируви жараёнларини босқичма-босқич инсон омилини аралаштирмаган ҳолда автоматик расмийлаштиришни жорий этиш ҳам олдиндаги муҳим режалардан бири ҳисобланади.
Қизғин савол-жавобларга бой тарзда ўтган брифингдан сўнг “Очиқ эшиклар куни”га ташриф буюрган иштирокчилар божхона органлари фаолиятига тадбиқ қилинган замонавий технологиялар ва назорат-техник воситаларининг кичик кўргазмаси билан танишишди.
Қайд этилганидек, Муҳтарам Президентимиз томонидан олиб борилаётган қўшни давлатлар билан ўзаро манфаатли амалий ҳамкорлик натижасида чегарадош Қирғизистон Республикаси билан 5 та ва Тожикистон Республикаси билан 9 та ўтказиш пунктларида аввалги йилларда ўрнатилган чекловлар бекор қилиниб, фуқаро ва транспорт воситалари ҳаракати тўлиқ тикланди.
Натижада, чегара божхона постлари орқали ҳаракатланаётган фуқаролар сони 2,5 баробарга (2017 йилда 21,7 млн., 2018 йилда 40,4 млн. ва 2019 йилда 42,6 млн.) ва автотранспорт воситалари сони деярли 4 баробарга (2017 йилда 484,7 минг, 2018 йилда 1,2 млн. ва 2019 йилда 1,9 млн.) кескин ортди.
Бу эса ўз навбатида, чегара божхона постлари ва уларга туташ ҳудудлардаги инфратузилма объектларини ривожлантириш, замонавий ахборот-коммуникация технологиялари ва назорат техник воситалари билан етарли миқдорда жиҳозлаш, тирбандликларни келиб чиқишини олдини олиш мақсадида уларнинг ўтказувчанлигини оширишни тақозо этмоқда.
Бугунги кунда, божхона органлари тасарруфида мавжуд 110 та божхона постлари (шундан 57 таси чегара ва 53 таси ташқи иқтисодий фаолият божхона постлари) 19 та инспекцион кўрик мажмуаси, 15 та инсон танасини сканер қилувчи қурилма, 216 та рентген аппарати, 1287 та радиацион портал монитор, 30 та автотарози, 19 та автотранспорт воситалари давлат рақамларини аниқлаш тизими, 163 та контрабанда ашёларини аниқлаш жамланмалари, 131 та муқим ва 302 та қўлда олиб юрилувчи металлодетекторлар билан жиҳозланган.
Ўз ўрнида автотранспорт ва фуқаролар ҳаракати ортиши назорат - техник воситаларини божхона фаолиятида айниқса, товарлар ва контрабанда ашёларини аниқланишида муҳим аҳамият касб этишини инобатга олиб, чегара божхона постларини қўшимча назорат - техник воситалари билан жиҳозлаш ишлари изчиллик билан давом эттирилмоқда. Мазкур ислоҳотларнинг барчаси коррупцион ҳолатларни олдини олишда катта қадам бўлмоқда.
“Очиқ эшиклар куни” доирасида тадбир иштирокчилари Давлат божхона қўмитасининг “Божхона тарихи” музейи билан ҳам танишдилар.

продукции и услуг, снижают расходы, но и являются эффективным
В рамках Антикоррупционной недели, посвященной «9 декабря - Международному дню борьбы с коррупцией», утвержденной главой Национального совета по противодействию коррупции Т.Нарбаевой, в Государственном таможенном комитете состоялся “День открытых дверей”.
Мероприятие, организованное совместно с Агентством по противодействию коррупции, было посвящено обеспечению прозрачности деятельности государственной таможенной службы, подотчетности общественности и гражданам, изучению состояния проделанной работы в деятельности в сфере противодействия коррупции.
Открывая мероприятие, председатель Государственного таможенного комитета М. Азимов отметил, что в последние годы вопросам борьбы с коррупцией в стране уделяется особое внимание.
Действительно, 24 января Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в своем Послании Олий Мажлису отдельно подчеркнул, что эффективность наших реформ во многом определяют четыре важных фактора – обеспечение верховенства закона, эффективное противодействие коррупции, повышение институционального потенциала и формирование сильных демократических институтов.
Созданное вскоре после обращения Агентство по противодействию коррупции служит для систематической организации выполнения задач в этой сфере.
Следует отметить, что между Агентством и Государственным таможенным комитетом налажено активное сотрудничество и ведется интенсивная работа на основании подписанной «Дорожной карты» по противодействию и предупреждению коррупции в системе Государственного таможенного комитета.
Особое внимание в Дорожной карте уделяется следующим вопросам:
- упрощению таможенного оформления и устранению существующих бюрократических барьеров за счет повсеместного внедрения современных информационных технологий в отрасли и цифровизации таможенных процедур;
- выявлению на начальном этапе любых случаев коррупции и устранению факторов, создающих для них условия;
- дальнейшему усилению профилактических и пропагандистских мер в сфере борьбы с коррупцией;
- снижению человеческого фактора в процессе таможенного оформления;
- внедрению эффективной системы «контроль за исполнением» (compliance control), направленной на усиление мер по борьбе с коррупцией в системе.
В рамках мероприятия прошедшего с участием представителей общественности, журналистов, блогеров, представителей СМИ и студентов, между Государственным таможенным комитетом и Агентством по противодействию коррупции был подписан “Меморандум о взаимопонимании и сотрудничестве в области борьбы с коррупцией”.
Меморандум подписали директор Агентства по противодействию коррупции Акмал Бурханов и председатель Государственного таможенного комитета Муротжон Азимов.
Также был проведен брифинг для журналистов, блогеров и представителей СМИ о проводимых мерах в сфере борьбы с коррупцией в таможенных органах.
Как сообщалось на брифинге, за последние три года принято более 100 нормативно-правовых актов, направленных на совершенствование таможенного администрирования и коренное реформирование сферы.
Уменьшено количество документов в процессе оформления, отменено требование о подаче экспертного заключения по коду ТН ВЭД, которые ранее приходилось предоставлять при каждом оформлении. Отменено требование о постановке на учет в таможенных органах контрактов на экспорт отдельных видов товаров.
За счет внедрения передовых и инновационных технологий в отрасль введена система автоматической регистрации и распределения грузовых таможенных деклараций. Если раньше этот процесс занимал 2-3 часа, то в результате внедрения системы весь процесс занимает 1-2 минуты.
В результате проводимых реформ размер таможенных платежей, взимаемых в государственный бюджет, растет из года в год. К примеру, за 11 месяцев 2020 года таможенниками нашей республики взыскано таможенных платежей в размере 21,5 трлн. сум. Это на 6,6 трлн.сум больше чем за аналогичный период прошлого года.
По итогам истекших 11 месяцев 2020 года в результате внедрения онлайн-оплаты таможенных платежей через мобильный банкинг участники внешнеэкономической деятельности смогли произвести оплату таможенных платежей в размере 125,9 млрд. сум, не обращаясь напрямую в банки.
Широкое внедрение цифровых технологий способствует эффективности государственного и общественного управления, развитию социальной сферы, одним словом, кардинальному улучшению жизни людей.
Одним из важных нововведений является внедрение Системы управления рисками, что позволило снизить административные барьеры в отношении участников внешнеэкономической деятельности, не допустить неоправданных издержек, а также сэкономить время и ускорить таможенную очистку товаров. Система исключает неэффективный метод 100% таможенного контроля товаров и транспортных средств, и в настоящее время 65% товаров от общего количества подлежат упрощенному таможенному оформлению.
На мероприятии была отмечена текущая деятельность таможенной информационной системы «Единое окно», которая была введена в практику с 1 января 2020 года. В настоящее время введен порядок выдачи через эту систему без учета человеческого фактора 17 разрешительных документов 6 органов, при осуществлении внешнеэкономической деятельности.
На сегодняшний день в деятельность таможенных органов внедрено 56 информационных систем и 30 интерактивных услуг (в том числе 6 информационных систем и 13 интерактивных услуг в 2020 году).
Внедрена онлайн-система оценки деятельности сотрудников таможни физическими и юридическими лицами. Данная система в настоящее время усовершенствуется.
Одним из факторов, сделавших мероприятие еще более оживленным, стало то, что участники имели возможность в режиме онлайн, посредством видеоконференцсвязи, наблюдать за работой приграничных таможенных постов “Яллама”  в Ташкентской области, “Алат” в Бухарской области и “Айритом”  в Сурхандарьинской области.
После прошедшего брифинга участники “Дня открытых дверей” ознакомились с небольшой выставкой современных технологий и контрольно-технического оборудования, применяемых в деятельности таможенных органов.
Было отмечено, что в результате проводимого нашим Президентом взаимовыгодного практического сотрудничества с соседними странами были сняты введенные в предыдущие годы ограничения, в результате которого полностью восстановлено передвижение граждан и транспортных средств на 5 контрольно-пропускных пунктах на границе с Кыргызской Республикой и  на 9 контрольно-пропускных пунктах с Республикой Таджикистан.
В результате количество граждан, перемещающихся через приграничные таможенные посты, увеличилось в 2,5 раза (21,7 млн. ​​в 2017 г., 40,4 млн в 2018 г. и 42,6 млн в 2019 г.), а количество транспортных средств увеличилось почти в 4 раза (484,7 тысяч. в 2017 г., 1,2 млн в 2018 году и 1,9 млн. в 2019 году).
Это, в свою очередь, требует развития объектов инфраструктуры на приграничных таможенных постах и ​​прилегающих к ним территориях.
Сегодня в распоряжении таможенных органов 110 таможенных постов (в том числе 57 приграничных и 53 таможенных поста внешнеэкономической деятельности), 19 инспекционно-досмотровых комплексов, 15 сканеров человеческого тела, 216 рентгеновских аппаратов, 1287 портальных радиационных мониторов, 30 автомобильных весов, 19 систем идентификации государственных номеров автомобилей, 163 комплектов для выявления контрабанды, 131 стационарный и 302  ручных металлодетекторов.
Особое внимание также уделяется совершенствованию инфраструктуры приграничных таможенных постов, цифровизации их деятельности. Продолжаются работы по оснащению приграничных таможенных постов дополнительными средствами контроля и техническими средствами. Все эти реформы - большой шаг к предотвращению проявлений коррупции.
Как было отмечено на брифинге, в дальнейшем совместно с Агентством по противодействию коррупции будет усилен комплекс адресных мер по устранению коррупции и других недостатков в системе.
Также будет уделено внимание широкому использованию передового опыта зарубежных стран в применении системы «комплаенс-контроля» в таможенных органах, проведении опросов общественного мнения с целью выявления областей, в которых существует риск коррупции в системе.
Еще одним из важных планов на будущее - постепенное внедрение автоматической очистки товаров с низким уровнем риска без привлечения человеческого фактора.
В рамках Дня открытых дверей участники также ознакомились с музеем “История таможни” Государственного таможенного комитета.