Пиротехника воситаларининг ноқонуний айланмасига қарши божхона идоралари томонидан тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
745 минг донадан зиёд пиротехника воситалари фош этилди
Хусусан, Фарғона вилояти божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган вакиллари билан ҳамкорликда пиротехника воситаларининг ноқонуний айланмасига қарши тезкор тадбир ўтказишди.
Тадбир давомида Тошлоқ туманида фуқаро К.С.га тегишли қўл сумкаларидан 20,4 миллион сўмлик 144 000 дона, “Қўқон-Учкўприк” йўналишида ҳаракатланаётган фуқаро К.К. бошқарувидаги “Тико” русумли автомашинадан 18,3 миллион сўмлик 28827 дона, Қувасой шаҳрида фуқаролар М.Д. ва М.А. бошқарувидаги “Кобальт”  ҳамда “Нексия” русумли автомашиналардан 29 миллион сўмлик 144 000 дона, “Марғилон-Фарғона” йўналишида ҳаракатланаётган фуқаро Х.О. бошқарувидаги “Ласетти” русумли автомашинадан 18 миллион сўмлик 144 000 дона ва ушбу йўналишда ҳаракатланаётган яна бир фуқаро У.С. бошқарувидаги “Нексия” русумли автомашинадан 21 миллион сўмлик 56 440 дона, Фарғона туманида фуқаро Қ.А.га тегишли боғдан 10,5 миллион сўмлик 84 600 дона ва “Янгиқўрғон-Қўқон” йўналишида ҳаракатланаётган фуқаро Р.А. бошқарувидаги “Дамас” русумли автомашинадан 18 миллион сўмлик 144 000 дона пиротехника воситалари аниқланиб, ашёвий далил сифатида олинди.
Ўтказилган тезкор тадбирлар натижасида жами 135 миллион сўмлик 745 минг донадан зиёд пиротехника воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилди.

В Фергане изъято свыше 745 000 пиротехнических изделий
Очередные факты по незаконному обороту пиротехнических изделий были выявлены и пресечены в результате оперативных мероприятий, проведенных сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по Ферганской области во взаимодействии с другими правоохранительными органами.
В ходе мероприятий в сумке у жителя Ташлакского района обнаружено 144 000 единиц пиротехники на 20,4 миллионов сум, в автомобиле, ехавшем по маршруту «Каканд-Учкуприк», за рулем которого находился гражданин К.К., обнаружено 28 827 единиц пиротехнических изделий на 18,3 миллиона сум, в автомобилях принадлежавшим жителям Кувинского района гражданам М.Д. и М.М. обнаружено 144 000 единиц пиротехники на 29 миллионов сум, в двух автомобилях, ехавших по направлению «Маргилан-Фергана» обнаружены 144 000 и 56 440 единиц пиротехнических изделий на общую сумму 39 миллионов сум, на территории сада принадлежавшего гражданину К.А. обнаружено 84 600 единиц пиротехники, в автомобиле, ехавшем по направлению «Янгикурган-Каканд» обнаружено 144 000 единиц пиротехнической продукции на 18 миллионов сум.
В результате проведенных оперативных мероприятий в общей сложности выявлено и изъято из незаконного оборота различных пиротехнических изделий на 135 миллионов 745 тысяч сум.
В настоящее время по всем выявленным фактам правонарушений проводятся таможенные проверки и следственные действия.