Cифати кафолатланмаган 1 млрд. сўмдан ортиқ тиббий буюмларнинг ноқонуний кириб келиши олди олинди
Cифати кафолатланмаган тиббий буюмларни юртимизга ноқонуний тарзда олиб киришга бўлган уринишларга қарши божхона органлари томонидан кескин кураш олиб борилмоқда.
Хусусан, Тошкент шаҳар божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари томонидан “Чуқурсой техник идора” темир йўл чегара божхона пости ҳамда “Чуқурсой” ТИФ божхона пости ходимлари билан ҳамкорликда юртимиз ҳудудига темир йўл транспортида олиб келинган, ҳужжатларга биноан “хўжалик моллари” ортилган контейнер божхона кўригидан ўтказилди.
Натижада, ушбу контейнерда йўл-юк кузатув ҳужжатларида кўрсатилмаган 22 турдаги 1 млрд 84 млн сўмлик “тиббий асбоб ускуна” товарлари борлиги аниқланди.

Предотвращена попытка незаконного ввоза медицинских изделий на сумму более 1 миллиарда сум
Сотрудниками таможенных органов ведется беспрецедентная борьба с незаконным ввозом медицинских принадлежностей негарантированного качества на территорию нашего государства.
На днях, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по городу Ташкент, железнодорожного приграничного таможенного поста “Техническая контора Чукурсай” и таможенного поста внешнеэкономической деятельности “Чукурсай” выявлена и пресечена очередная попытка незаконного ввоза товаров.
Согласно товаросопроводительным документам в прибывших железнодорожных контейнерах должны были находится хозяйственные товары. Однако, при осуществлении таможенного контроля было установлено, что в контейнерах находятся не заявленные в документах медицинские изделия и оборудования 22 разновидностей на общую сумму 1 миллиард 84 миллиона сум.