Амалдаги тартибларга кўра, жисмоний шахслар томонидан Ўзбекистон Республикасига ўқотар қуроллар ва ўқ-дориларни олиб кириш мумкин эмас.
“Ўқланган” багаж
«Владивосток-Тошкент» йўналиши бўйича учиб келган фуқаро М.З. пойтахтимиз аэропортида божхонадан “яшил” йўлак орқали ўқ-дориларни олиб ўтишга уринган пайтда тўхтатиб қолинди.
Унга тегишли багаж белгиланган тартибда кўзадн кечирилганида, унинг ичида божхона назоратига тақдим қилинмаган ва божхона ходимининг оғзаки сўровида айтилмаган 1545 гр. сочма ўқ, 800 дона пистон ва қуролларни ўқлашда фойдаланадиган бошқа воситалар борлиги аниқланди.

По действующим нормам, приобретение или ввоз в Республику Узбекистан физическими лицами в целях самообороны огнестрельного и иных видов оружия, представляющих повышенную общественную опасность, не допускается.
«Боевой» багаж
В аэропорту нашей страны был остановлен гражданин М.З, прилетевший по маршруту «Владивосток-Ташкент», при попытке прохождения через «Зеленый коридор» и пытавшегося провезти в ручной клади боеприпасы.
При проведении предполетного досмотра его багажа, сотрудниками таможни было обнаружено около 1545 гр. дроби, 800 штук пистонов и других разновидностей боеприпасов для оружия не предоставленных таможенному контролю и не названных во время устного опроса таможенниками.