Андижон вилояти божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари томонидан Бўстон туманида навбатдаги тезкор тадбир ўтказилди.
Олинган тезкор маълумотлар асосида тезкор кузатув остига олинган фуқаро З.М. бошқарувидаги “HYUNDAI PORTER” русумли юк транспорт воситаси тўхтатилиб текширилганида, уддабурон шахслар томонидан автотранспорт воситаси юкхонасига бир қарашда қишлоқ хўжалик махсулотларини олиб келиш ниқоби остида гўёки ёғоч яшиклар ортилган бўлсада, лекин ёғоч эшик ортида чет элда ишлаб чиқарилган, ҳеч қандай ҳужжатлари бўлмаган телевизорлар борлиги маълум бўлди.
Ҳолатга ойдинлик киритиш мақсадида автотранспорт воситасини тўлиқ кўздан кечиришлик учун Андижон вилояти божхона бошқармаси худудига олиб келиниб, хайдовчи М.З. ҳамда ўзини ушбу юкларни кузатувчиси деб таништирган фуқаро С.А. иштирокида ушбу автомашина кўздан кечирилганида, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 324-сонли қарори талабига асосан мажбурий маркировкаланмаган 83 дона умумий қиймати 170 000 000 сўмлик телевизор товарлари яширилганлиги аниқланди.
Мазкур ҳолат юзасидан Андижон вилояти божхона бошқармаси томонидан суриштирув ва текширув ишлари олиб борилмоқда.

Обнаружены спрятанные за деревянными ящиками телевизоры на 170 000 000 сум
На днях, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по Андижанской области проведено оперативное мероприятие на территории Бустанского района.
В ходе мероприятия был остановлен и осмотрен в установленном порядке автомобиль марки “HYUNDAI PORTER”, за которым ранее на основании полученной информации было установлено оперативное наблюдение.
В ходе осмотра автомобиля, за рулем которого находился гражданин З.М., в багажной части за дверями были обнаружены деревянные ящики для сельхоз продукции. Как оказалось, эта была лишь маскировка. За ящиками на самом деле были спрятаны телевизоры иностранного производства.
В целях выяснения всей ситуации автомобиль был доставлен на территорию Андижанского областного таможенного управления для полного досмотра. В результате досмотра произведенного при участии водителя автомобиля и гражданина, который сопровождал груз, были обнаружены 83 единицы телевизоров на 170 000 000 сум. Сопроводительные документы к обнаруженным товарам у граждан отсутствовали.
Также было установлено, что обнаруженные телевизоры не были маркированы специальными обязательными контрольными идентификационными знаками в соответствии с Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 12 декабря 2011 года №324 «О реализации мер по совершенствованию ввоза отдельных групп потребительских товаров в Республику Узбекистан».