Пиротехника воситаларининг ноқонуний савдосига чек қўйилди
Мамлакатимизда пиротехника буюмларини қонунга хилоф равишда ишлаб чиқариш, мамлакатимизга олиб кириш, ташиш, сақлаш ва сотиш тақиқланган. Айниқса, бу матоҳ фавқулодда ҳодисалар, жумладан, ёнғин келтириб чиқариши, одамларга оғир жароҳат етказиши мумкин.
Шуни айтиш лозимки, янги йил байрами арафасида пиротехника воситаларидан фойдаланмаслик содир бўладиган кўплаб нохушликларнинг олдини олади. Бунда ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари қаторида ҳар бир ота-она, маҳалла-кўй, таълим муассасалари мутасаддилари бирдек масъул.
Самарқанд вилояти божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари билан ҳамкорликда пиротехника воситаларини кўча-кўйда пуллаш билан боғлиқ ноқонуний ҳолатларнинг олдини олиш мақсадида Самарқанд шаҳрида тезкор тадбир ўтказишди.
Тадбир давомида “KIA Carnival” русумли автомашинанинг юкхонасида фуқаро У.А.га тегишли бўлган, хорижда ишлаб чиқарилган умумий қиймати 111 миллион сўмлик, 56 172 дона пиротехника воситалари борлиги аниқланди.

Пресечена попытка незаконной реализации более 56 000 единиц пиротехнических изделий
Очередные факты по незаконному обороту пиротехнических изделий были выявлены и пресечены в результате оперативных мероприятий, проведенных сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по Самаркандской области во взаимодействии с другими правоохранительными органами.
В ходе мероприятия, проведенного на территории города Самарканд, на основании полученной оперативной информации было остановлено и осмотрено в установленном порядке автотранспортное средство марки “KIA Carnival”.
В результате произведенных проверок в грузовой части автотранспортного средства были обнаружены принадлежавшие гражданину У.А. пиротехнические изделия иностранного производства в количестве 56 172 единиц, на общую сумму 111 миллионов сум.