Кун рақами: Ўзбекистон 42,9 миллион долларлик мош экспорт қилди
Ўзбекистонда жорий йилнинг ўтган 10 ойи давомида 42 млн. 932 минг АҚШ доллари қийматидаги 48 422 тоннадан ортиқ мош экспорт божхона режимига расмийлаштирилди.
Мазкур йилда 2019 йилнинг айнан шу даврига нисбатан юртимиздан 14 823 тонна кўп мош экпорт қилинган бўлиб 44 фоизга ўсишга эришилди.
Экспорт қилинган мош натижасида юртимизга валюта тушумлари эса ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 18,8 миллион долларга кўпайиб, 78 фоиз ўсишга эришилди.
Давлат божхона қўмитаси маълумотларига кўра, мошнинг 46 фоизи Хитойга, 32 фоизи Покистонга  ва 8 фоизи Афғонистонга экспорт қилинган.
Шунингдек, жорий йилда мошнинг экспорти Нидерландияга 18 баробарга, Германияга 14 баробарга ва Тожикистонга 11 баробарга ортган.
Жорий йилдан илк бора юртимиздан Бельгия, Қатар, Тайван, Озарбайжон, Австралия ва Кореяга мош экспорти йўлга қўйилди.

Цифра дня: с начала года из Узбекистана было экспортировано маша на общую сумму 42,9 миллиона долларов США
15329
В течении текущего года, страна экспортировала на 14 823 тонны больше бобов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, что на 44% больше.
В результате экспорта маша валютная выручка страны увеличилась на 18,8 миллионов долларов США по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, увеличившись на 78%.
По данным Государственного таможенного комитета, 46% бобов было экспортировано в Китай, 32% - в Пакистан и 8% в Афганистан.
Также, в текущем году экспорт бобов в Нидерланды увеличился в 18 раз, Германию - в 14 раз и Таджикистан – в 11 раз.
В этом году наша страна впервые начала экспорт маша в Бельгию, Катар, Тайвань, Азербайджан, Австралию и Корею.