Кун рақами: Ўзбекистон 5,9 миллион долларлик нўхот экспорт қилди
Ўзбекистонда жорий йилнинг ўтган 10 ойи давомида 5 млн. 942 минг АҚШ доллари қийматидаги 8 301 тоннадан ортиқ нўхот экспорт божхона режимига расмийлаштирилди.
Мазкур йилда 2019 йилнинг айнан шу даврига нисбатан юртимиздан 352 тонна кўп нўхот экпорт қилинган бўлиб 4 фоизга ўсишга эришилди.
Давлат божхона қўмитаси маълумотларига кўра, нўхотнинг 35 фоизи Афғонистонга, 21 фоизи Туркияга ва 13 фоизи Қозоғистонга экспорт қилинган.
Шунингдек, жорий йилда нўхотнинг экспорти Нидерландияга 4,7 баробарга, Германияга 3,3 баробарга ва Бирлашган қиролликка 9 баробарга ортган.
Жорий йилдан илк бора юртимиздан Озарбайжон, Бангладеш, Италия ва Кореяга нўхот экспорти йўлга қўйилди.

Цифра дня: с начала года из Узбекистана было экспортировано гороха на общую сумму 5,9 миллиона долларов США
15407
В течении текущего года, страна экспортировала на 352 тонны больше гороха по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, что на 4% больше.
По данным Государственного таможенного комитета, 35% гороха было экспортировано в Афганистан, 21% - в Турцию и 13% в Казахстан.
Кроме того, в текущем году экспорт гороха в Нидерланды увеличился в 4,7 раз, Германию - в 3,3 раза и в Соединённое Королевство Великобритании – в 9 раз.