Юртимизда гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний муомаласига чек қўйиш, гиёҳвандликнинг олдини олиш борасида тизимли чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
“Жентра”даги 2 килограмм «гашиш»  фош этилди
Хусусан, республикамиз божхоначилари томонидан наркотик моддаларнинг ноқонуний айланмасига чек қўйишга қаратилган тезкор тадбирлар мунтазам давом эттирилмоқда.
Наманган вилояти божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими томонидан вилоят Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари билан ҳамкорликда Тўрақўрғон туманида тезкор тадбир ўтказилди.
Тезкор тадбир давомида аввалдан кузатувга олинган фуқаро Х.У. бошқарувидаги “Жентра” русумли автотранспорт воситаси тўхтатилиб, белгиланган тартибда кўздан кечирилди.
Натижада, автомашинанинг олд ўриндиқ тагидаги резина тўшама остига 4 дона полиэтилен ўрамлар яширилгани маълум бўлди. Мазкур ўрамлар очиб кўрилганида эса ўткир ҳидли ва жигарранг тусдаги модда борлиги аниқланди.
Экспертиза хулосасига кўра, ушбу моддалар  соф оғирлиги 1 кг. 994 гр. оғирликдаги “гашиш” гиёҳандлик воситаси эканлиги аниқланди.

Наманганские таможенники обнаружили в автомобиле 2 килограмма гашиша
Зависимость от употребления наркотиков – тяжелая болезнь. В отличие от табака и спиртных напитков, употребление наркотических веществ в Узбекистане запрещено законом.
В связи с этим одним из приоритетных задач деятельности таможенных органов является выявление, предупреждение и пресечение преступлений в сфере незаконного оборота и выращивания наркотиков.
На днях, в результате оперативного мероприятия, проведённого сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по Наманганской области во взаимодействии с представителями Службы государственой безопасности выявлен и предотвращен факт незаконного оборота крупной партии наркотических веществ.
В ходе мероприятия, было остановлено и осмотрено в установленном порядке автотранспортное средство марки “Gentra”, за рулем которого находился гражданин Х.У., за которым ранее было установлено оперативное наблюдение.
В результате произведенных проверок, под передним сиденьем автомобиля были обнаружены спрятанные под резиновым ковриком 4 полиэтиленовых свертка. При вскрытии свертков были обнаружены темно коричневого цвета вещества со специфическим запахом.
По результатам проведенной экспертизы было установлено, что обнаруженные вещества являются наркотическим веществом «гашиш» общим весом 1 кг. 994 гр.