118,6 миллион сўмлик пиротехника воситаларини яширинча олиб киришга бўлган уриниш фойда бермади
Ёш-у қари хуш кўриб нишонлайдиган Янги йил байрамини барчамиз интиқиб кутамиз. Айрим уддабурон “тадбиркор”лар эса янги йил тадоригини кўришга аллақачон ҳозирдан бел боғлашган кўринади. Пиротехника воситаларини юртимизга яширинча олиб киришга бўлган уринишларга қарши божхона органлари тизимли равишда кураш олиб боришмоқда.
Сирдарё вилояти божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари вилоят Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари билан ҳамкорликда Жиззах вилоятининг Пахтакор тумани ҳудудида пиротехника маҳсулотларини ноқонуний айланмасига қарши тезкор тадбир ўтказишди.
Ўтказилган тадбир давомида фуқаро Т.Т. шартли харидорга ўзининг бошқарувидаги  “Ласетти” русумли автотранспорт воситасига юкланган,  умумий қиймати 97 миллион сўмлик 120 004 дона пиротехника воситаларини сотаётган вақтида ашёвий далиллар билан қўлга олинди.
Ўтказилган яна бир тадбир давомида фуқаро С.Н. бошқарувидаги “Спарк” русумли автотранспорт воситаси белгиланган тартибда тўхтатилиб, кўздан кечирилди.
Натижада, автомашинанинг салони ва юкхонасида хорижда ишлаб чиқарилган  умумий қиймати 21,6 миллион сўмлик 18 062 дона пиротехника воситалари борлиги маълум бўлди.

Пресечены факты продажи пиротехнических изделий на 119 миллионов сум
Обычно, по мере приближения Нового года, увеличивается количество попыток ввоза и незаконного оборота пиротехнических изделий. Именно в целях выявления и своевременного пресечения незаконного ввоза и оборота пиротехники Государственным таможенным комитетом проводятся ряд мероприятий.
В частности, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по Сырдарьинской области во взаимодействии с представителями Службы государственной безопасности, на территории Пахтакорского района Джизакской области проведено оперативное мероприятие по пресечению незаконного оборота пиротехнической продукции.
В ходе мероприятия был задержан с поличным гражданин Т.Т., в момент попытки продажи в своем автомобиле условному покупателю 120 004 единиц пиротехнических изделий на сумму 97 миллионов сум.
В ходе очередного оперативного мероприятия был остановлен и осмотрен в установленном порядке автомобиль марки «Chevrolet Spark», за рулем которого находился гражданин С.Н.
В результате, в салоне и багажном отделении автомобиля были обнаружены иностранного производства пиротехнические изделия в количестве 18 062 единиц общей стоимостью 21 миллион 600 тысяч сум.