Божхоначилар қарийб ярим миллиард сўмлик товарларнинг ноқонуний айланмасига чек қўйишди
Божхона органлари томонидан товарларнинг ноқонуний айланмасига қарши курашиш ишлари тизимли равишда амалга оширилиб келинмоқда.
Жумладан, Андижон вилояти божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари томонидан олинган тезкор маълумотларга асосан, “Маданият-Андижон” йўналишида ҳаракатланаётган фуқаро Д.Н бошқарувидаги “Хундай Портер” юк ташишга мўлжалланган автотранспорт воситаси тезкор кузатувга олинди.
Тезкор кузатув давомида мазкур автотранспорт воситаси Асака туманининг Тувадоқ махалласидаги уйлардан бирига кирган вақтда тўхтатилиб текширилганда, автомашинада 16 дона полиэтилен қопларга солинган, бошқа бир фуқаро С.М.га тегишли бўлган қиймати қарийб 500 миллион сўмлик хорижда ишлаб чиқарилган, ҳеч қандай хужжатларга эга бўлмаган турли хил қишки кийим-кечак товарлари мавжуд эканлиги аниқланди.

Выявлен незаконный оборот товарно-материальных ценностей на 500 000 000 сум
На днях, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по Андижанской области, на основании полученной информации было установлено оперативное наблюдение за ехавшим по маршруту “Маданият-Андижан” грузовым автомобилем марки “Hyundai Porter”, за рулем которого находился гражданин Д.Н.
В ходе оперативного наблюдения автотранспортное средство было остановлено и осмотрено в установленном порядке при въезде в один из домов махалли Тувадак Асакинского района. В результате произведенных проверок в грузовой части автомобиля были обнаружены 16 полиэтиленовых мешков в которых находились товары в виде различной зимней одежды иностранного производства на общую сумму чуть менее 500 миллионов сум.
К обнаруженным товарам принадлежавшим другому гражданину С.М., водитель автомобиля не смог предоставить никаких товаросопроводительных документов.