Кун рақами: Ўзбекистон Германияга жорий йилнинг ўтган даври мобайнида 16 миллион долларлик маҳсулотларни экспорт қилди
1328
Ўзбекистондан жорий йилнинг ўтган 9 ойи давомида 16,3 миллион доллари қийматидаги маҳсулотлар Германияга экспорт қилинди.
Кун рақами: Ўзбекистон Германияга жорий йилнинг ўтган даври мобайнида 16 миллион долларлик  маҳсулотларни экспорт қилди
Давлат божхона қўмитаси маълумотларига кўра, Германияга қилинган экспорт натижасида юртимизга валюта тушумлари ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 1,5 миллион долларга кўпайиб, 10 фоиз ўсишга эришилди.
Хусусан, Ўзбекистондан Германияга 4,8 миллион долларлик мева-сабзавот маҳсулотлари, 4,4 миллион долларлик тўқимачилик маҳсулотлари, 2,3 миллион долларлик табиий қазилмалар, 1,2 миллион долларлик технологик асбоб ускуналар, 1,1 миллион долларлик металл ва металл буюмлар, 787 минг долларлик калава ип маҳсулотлари, 763 минг долларлик қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари  ҳамда 415 минг долларлик озиқ овқат маҳсулотлари экспорт қилинган.
2020 йилдан илк бора юртимиздан Германияга транспорт ва унинг эҳтиёт қисмлари, ёғоч маҳсулотлари ва тайёр мебеллар, маиший буюмларининг экспорти йўлга қўйилди.

Цифра дня: с начала года Узбекистан экспортировал в Германию товаров на 16 миллионов долларов США
За девять месяцев текущего года Узбекистан экспортировал в Германию товаров на 16,3 миллионов долларов США.
По данным Государственного таможенного комитета, валютная выручка страны с экспорта в Германию увеличилась на 1,5 миллиона долларов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, увеличившись на 10%.
В частности, Узбекистан экспортировал в Германию фруктов и овощей на 4,8 млн. долларов, текстильных изделий на 4,4 млн. долларов, природных ресурсов на 2,3 млн. долларов, технологического оборудования на 1,2 млн. долларов, металлов и металлических изделий на 1,1 млн. долларов, продукции из пряжи на 787 тысяч долларов, сельскохозяйственной продукции на 763 тысячи долларов, а также продовольственных товаров на 415 тысяч долларов США.
Впервые в 2020 году наша страна начала экспортировать в Германию транспорт и запчасти к ним, изделия из дерева, готовую мебель а также бытовую технику.