Кун рақами: Ўзбекистон 486 минг долларлик сут маҳсулотларини экспорт қилди
Ўзбекистонда жорий йилнинг ўтган 9 ойи давомида 486,1 минг АҚШ доллари қийматидаги 442 тоннадан ортиқ сут маҳсулотлари экспорт божхона режимига расмийлаштирилди. Сут маҳсулотлари экспортидан келган валюта тушумлари 22 фоизга ошган.
Давлат божхона қўмитаси маълумотларига кўра, сут маҳсулотларининг 39 фоизи Тожикистонга ва 25 фоизи Афғонистонга экспорт қилинган.
Шунингдек, жорий йилда сут маҳсулотларининг Қирғизистонга экспорти 11 баробарга, АҚШга экспорти эса 1,5 баробарга ортган.
Ўзбекистонда тайёрланган сут маҳсулотлари жорий йил илк бора Бирлашган араб амирликларига ҳам экспорт қилинган.

Цифра дня: с начала года Узбекистан экспортировал молочной продукции на 486 тысяч долларов США
За девять месяцев текущего года в Узбекистане в таможенный режим экспорта оформлено более 442 тысяч тонн молочной продукции на сумму 486,1 тысяч долларов США. Валютная выручка с экспорта молочной продукции увеличилась на 22%.
По данным Государственного таможенного комитета, 39% продукции   экспортировано в Таджикистан и 25 % - в Афганистан.
Также, в текущем году экспорт молочной продукции в Киргизстан увеличился в 11 раз, а в США - в 1,5 раза.
Молочная продукция, произведенная в Узбекистане, впервые в этом году была экспортирована в Объединённые Арабские Эмираты.