Кун рақами: Ўзбекистон 1.7 млн. долларлик хурмо экспорт қилди
Ўзбекистонда жорий йилнинг ўтган 9 ойи давомида 1 млн 733 минг АҚШ доллари қийматидаги 13,4 минг тонна хурмо экспорт божхона режимига расмийлаштирилди.
Бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 4,6 минг тоннага кўп демакдир. Хурмо экспортидан келган валюта тушумлари эса 28 фоизга ошган.
Давлат божхона қўмитаси маълумотларига кўра, хурмонинг 50 фоизи Қозоғистонга ва 39 фоизи Россияга экспорт қилинган.
Шунингдек, жорий йилда хурмонинг Турманистонга экспорти 3,2 баробарга, Украинага экспорти 1,2 баробарга ортган.
Ўзбекистонда етиштирилган хурмолар жорий йилда илк бора Польша, Литва ва Германияга ҳам экспорт қилинган.
Шундай қилиб, бугунги кунда мамлакатимиздан хурмо экспорт қилинган давлатлар сони 10 тага етиб, улар қаторида Беларусь, Бирлашган Aраб Aмирликлари ва Қирғизистон ҳам бор.

Цифра дня: с начала года Узбекистан экспортировал хурмы на 1,7 миллион долларов
За девять месяцев текущего года в Узбекистане в таможенный режим экспорта оформлено 13,4 тысяч тонн хурмы на сумму 1 миллион 733 тысячи долларов США.
А это на 4,6 тонны больше, чем за аналогичный период прошлого года. Валютная выручка с экспорта этих солнечных фруктов увеличилась на 28%.
По данным Государственного таможенного комитета, 50% хурмы было экспортировано в Кыргызстан и 39% - в Россию.
Также, в текущем году экспорт хурмы в Туркменистан увеличился в 3,2 раза, Украину - в 1,2 раза.
Хурма, выращенная в Узбекистане, впервые в этом году была экспортирована в Польшу, Литву и Германию.
Таким образом, на сегодняшний день из нашего государства хурма экспортируется на рынки 10 стран, в числе которых Беларусь, Объединённые Арабские Эмираты и Киргизстан.