“Рақамли божхона ва унинг ривожланиш истиқболлари” мавзусида халқаро илмий-амалий конференция бўлиб ўтди
4178
22-23 октябрь кунлари Россия Федерал божхона хизматининг Россия божхона академияси томонидан ўтказилаётган "Евроосиё интеграциясини чуқурлаштириш шароитида божхона маъмуриятининг истиқболлари" ХII халқаро илмий-амалий конференцияси ўз ишини бошлади.
Мазкур нуфузли анжуман доирасида Давлат божхона қўмитасининг Божхона институтида “Рақамли божхона ва унинг ривожланиш истиқболлари” мавзусида видеоконференция кўринишида пленар сессия ташкил этилди.
Тадбир ташқи иқтисодий фаолиятни ривожлантиришнинг долзарб масалаларини таҳлил қилиш, божхона маъмуриятчилигини такомиллаштиришнинг инновацион ёндашувлари ва истиқболли йўналишларини кўриб чиқиш ҳамда таълим соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш имкониятларини муҳокама қилишга қаратилган.
Пленар сессия Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси ва Россия Федерацияси Федерал божхона хизмати ўртасида кадрларни тайёрлаш ва малакасини ошириш соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги Меморандумга мувофиқ ташкил этилди.
Конференцияда МДҲга аъзо давлатлар божхона хизмати ходимлари, Евроосиё иқтисодий кенгаши ва Россия Федерациясида фаолият олиб бораётган хорижий давлатлар божхона ваколатхоналари вакиллари, ташқи иқтисодий фаолият соҳаси мутахассислари, шунингдек, Белорусия Республикаси Божхона органлари ходимларини малакасини ошириш ва қайта тайёрлаш институти, Рига техника университети ва Россия божхона академиясининг илмий-педагогик ходимлари иштирок этишди.
Тадбирда асосий эътибор пандемия сабабли ўрнатилган чекловларга қарамасдан, давлатлар ўртасида ташқи савдо юзасидан самарали алоқаларни давом эттириш ва ривожлантиришдаги ҳамкорликнинг хавфсиз усул ва шаклларига қаратилди.
Шунингдек, анжуманда Евроосиё иқтисодий кенгаши директори С.Владимиров, Литва Республикасининг Россия Федерациясидаги Элчихонаси божхона атташеси Г.Черняускене, Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси бошқарма бошлиғи Р.Акрамов, Латвия Республикаси Давлат даромадлари хизмати вакили В.Штейнбергс, Ҳиндистон Республикаси Солиқлар ва божхона бошқармаси комиссари Г.Вриндаба, Молдова Республикасининг Россия Федерациясидаги Элчихонаси божхона атташеси Ю.Чебан ва Тожикистон Республикасининг Россия Федерациясидаги божхона ваколатхонаси бошлиғи Э.Журабекзодалар сўзга чиқишди.
Бугунги кунда пандемия билан боғлиқ чекловларга дуч келаётган ташқи савдо алоқаларини қўллаб-қувватлаш, мамлакатларда божхона қонунчилигини либераллаштириш, божхона процедураларини соддалаштириш ва шаффофлигини таъминлаш, ташқи иқтисодий фаолият иштирокчилари учун қўшимча имтиёз ва шароитлар яратиш ҳамда савдони енгиллаштириш билан боғлиқ халқаро ташкилотларнинг тавсиялари ва стандартларини жорий этиш божхона соҳасини ривожлантиришнинг устувор вазифалари ҳисобланади. Шу сабабли, ушбу йўналишларда амалга оширилаётган ишлар тўғрисида фикр алмашиш муҳим ҳисобланади.
Республика вакиллари ўз маърузаларида давлатимиз олдида турган долзарб вазифалар қаторида ташқи иқтисодий фаолият ва ташқи савдони ривожлантириш учун қулай шарт-шароитлар яратиш, шу жумладан, савдо айланмасининг ўсиши, иқтисодий алоқаларнинг кенгайиши ва инвестицион жозибадорликни оширишга қаратилган амалий чора-тадбирларни амалиётга жорий этиш каби устувор вазифалар ўрин олганини таъкидлаб ўтишди. Ушбу жараёнга рақамли технологияларни жорий этиш тобора долзарб ва аҳамиятли бўлиб бормоқда.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Ш.Мирзиёев томонидан 2020 йил 24 январдаги Олий Мажлис Сенати ва Қонунчилик палатасига йўллаган Мурожаатномасида 2020 йилни "Илм-маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили" деб эълон қилиш таклифи киритилди. Хусусан, давлат раҳбари бугунги кунда жаҳонда рақамли технологиялар барча соҳаларда ҳал қилувчи рол ўйнаётганини таъкидлади. Белгиланган мақсадларга эришиш учун Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 5 октябрдаги «Рақамли Ўзбекистон—2030» стратегиясини тасдиқлаш ва уни самарали амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-6079-сонли Фармони ва у билан тасдиқланган "Рақамли Ўзбекистон-2030" стратегияси ва уни амалга ошириш чора-тадбирлари тасдиқланди.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 5 июндаги "Божхона маъмуриятчилигини ислоҳ этиш ва Ўзбекистон Республикаси давлат божхона хизмати фаолиятини такомиллаштириш тўғрисида"ги ПФ-6005-сон фармони билан божхона идораларига, божхона маъмуриятчилигини ислоҳ этиш, божхона органлари фаолиятини янада такомиллаштириш ҳамда самарадорлигини ошириш, «қоғозсиз ва электрон божхона»нинг мантиқий давоми ва ривожланиши бўлган «рақамли божхонани» шакллантириш, шунингдек, божхона иши соҳасидаги умумэътироф этилган халқаро норма ва стандартларни миллий қонунчиликка имплементация қилиш каби топшириқлар берилган. Бунинг учун эса ташқи савдонинг ривожланишига тўсқинлик қилувчи ҳар қандай чекловларни минималлаштириш ва божхона процедураларини автоматлаштириш кўзда тутилган.
Тадбир иштирокчилари ўз чиқишларида божхона маъмуриятчилигини оптималлаштириш ва соддалаштириш, шу жумладан рақамли божхонага босқичма-босқич ўтиш бўйича ўз тасдиғини топган ва илмий асосланган ечимларни қўллаш бўйича хорижий давлатларда олиб борилаётган тадқиқотлар ва изланишлар тўғрисида маълумот бердилар.
Шунингдек, тадбир иштирокчилари томонидан божхона органларига қўйиладиган замонавий талабларни, шу жумладан божхона қонунчилигини либераллаштириш, божхона процедураларини соддалаштириш ва шаффофлигини таъминлаш, ташқи савдо иштирокчилари учун қўшимча имтиёзлар яратиш, халқаро шартномалар, халқаро ташкилотларнинг тавсиялари ва стандартларини жорий этиш каби масалалар кўриб чиқилди ва муҳокама қилинди. Таъкидландики, ҳар бир мамлакатнинг тажрибаси, ҳал қилинган масалалар ва эришилган натижалари аҳамиятга эга бўлиб, қизиқиш ўйғотди.
Халқаро илмий-амалий конференция якунида иштирокчилар божхонани рақамлаштириш борасида амалга оширилаётган ишлар тўғрисида хабардор бўлиб, ўзлари учун фойдали ва долзарб маълумотларни қўлга киритдилар ҳамда илмий, амалий ва таълим соҳасида ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш бўйича фикр алмашдилар.

В Таможенном институте Государственного таможенного комитета прошла международная научно-практическая конференция
8329
В соответствии с Меморандумом между Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан и Федеральной таможенной службой Российской Федерации о сотрудничестве в области подготовки и повышения квалификации кадров (от 13 декабря 2012г.) в период с 22 по 23 октября 2020 года в рамках XII международной научно-практической конференции «Перспективы таможенных администраций в условиях углубления Евразийской интеграции», проводимой Российской таможенной академий ФТС Российской Федерации, Таможенным институтом ГТК Республики Узбекистан в режиме видеоконференции проведена пленарная сессия на тему «Цифровая таможня и перспективы её развития».
Целью мероприятия являлось обсуждение актуальных вопросов развития внешнеэкономической деятельности, рассмотрение инновационных подходов и перспективных направлений совершенствования процедур таможенного администрирования, изучение возможности развития межвузовского сотрудничества.
В работе конференции приняли участие должностные лица таможенных служб государств-участников СНГ, специалисты в области таможенного дела и внешнеэкономической деятельности, а также научно-педагогические работники Института повышения квалификации и переподготовки кадров таможенных органов Республики Беларусь, Рижского технического университета и Российской таможенной академии.
Открывая мероприятие, первый заместитель руководителя Федеральной таможенной службы России Руслан Давыдов отметил, что что несмотря на ограничения, связанные с пандемией, плодотворное сотрудничество между странами во всех сферах следует продолжать и развивать. Сторонами заявлено, что для этого будут использоваться все доступные методы и формы взаимодействия.
Выступившие с приветственной речью и докладами Директор Евразийского экономического совета С.Владимиров, таможенный атташе Посольства Литовской Республики в Российской Федерации Г.Черняускене, начальник увправления Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан Р.Акрамов, представитель Службы государственных доходов Латвийской Республики В.Штейнбергс, комиссар по налогам и сборам Индийской Республики Г.Вриндаба, таможенный атташе Посольства Республики Молдова в Российской Федерации Ю.Чебан и директор таможенного представительства Республики Таджикистан в Российской Федерации Э.Джурабекзода собщили об актуальности и значимости проводимой конференции.
Заявлено, что поддержка внешней торговли в условиях органичений, вызванных пандемией, в т.ч. либерализация таможенного законодательства, упрощение и прозрачность таможенных процедур, создание дополнительных льгот и условий для участников внешнеэкономической деятельности, а также внедрение рекомендаций и стандартов международных организаций по упрощению процедур торговли являются приоритетными. В этой связи проводимое мероприятие позволит сторонам обменяться мнениями о проводимой работе в указанных направлениях.
В своих докладах представители Узбекистана сообщили, что среди основных задач, стоящих перед республикой существенным является создание благоприятных условий для развития внешнеэкономической деятельности и внешней торговли, так как, это способствует росту товарооборота, расширения экономической связей и повышения инвестиционной привлекательности. Внедрение цифровых технологий в этом процессе становится все более актуальным и перспективным.
В своем Послании к Сенату и Законодательной палате Олий Мажлиса от 24 января 2020 года Президентом Республики Узбекистан Ш.Мирзиёевым было предложено объявить 2020 год «Годом развития науки, просвещения и цифровой экономики». В частности, глава государства указал на то, что в современном мире цифровые технологии играют решающую роль во всех сферах. Для достижения поставленных задач принят указ Президента Республики Узбекистан за №УП-6079 от 05.10.2020г., которым была утверждена Стратегия «Цифровой Узбекистан-2030» и меры по ее эффективной реализации.
Кроме того, указом Президента Республики Узбекистан за №УП-6005 от 05.06.2020г. «О реформировании таможенного администрирования и совершенствовании деятельности органов государственной таможенной службы Республики Узбекистан», перед таможенными органами была поставлена задача реформирования таможенного администрирования, дальнейшего совершенствования и повышения эффективности деятельности таможенных органов, формирования «Цифровой таможни», являющейся логическим продолжением и развитием «безбумажной и электронной таможни». Для этого предусмотрено минимизировать любые издержки, препятствующие развитию внешней торговли и автоматизировать процесс таможенного регулирования.
В ходе выступлений других участников были заслушаны доклады о проводимых в зарубежных странах исследованиях и работах по поиску выверенных и научно-обоснованных решений по оптимизации и упрощению процедур таможенного администрирования, включая поэтапный переход к электронной и цифровой таможне.
Также были рассмотрены и обсуждены современные требования, предъявляемые к таможенным органам, включающие либерализацию таможенного законодательства, упрощение и прозрачность таможенных процедур, создание дополнительных стимулов для участников ВЭД, внедрение норм международных договоров, рекомендаций и стандартов международных организаций. При этом заявлено, что опыт каждой страны, решенные и изучаемые вопросы, достигнутые результаты представляют интерес и значимость.
По итогам международной конференции участники смогли повысить осведомленность о проводимой работе в сфере дигитализации таможни, получить максимум полезной и актуальной информации, а также обсудить возможности по дальнейшему укреплению научно-практического и межвузовского сотрудничества.