“Китоб ярмаркаси” бўлиб ўтди
Бугунги кунда мамлакатимизда 2017–2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси асосида барча соҳа ва тармоқларда улкан ўзгаришлар амалга оширилмоқда.
Бу борада жамият ҳаётида эзгу қадрият ва анъаналарни чуқур қарор топтиришга, хусусан, халқимиз, айниқса, ёш авлоднинг маънавий-интеллектуал салоҳияти, онгу тафаккури ва дунёқарашини юксалтиришда, она Ватани ва халқига муҳаббат ва садоқат туйғуси билан яшайдиган баркамол шахсни тарбиялашда беқиёс аҳамиятга эга бўлган китобхонлик маданиятини оширишга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Фарзандларимизда болаликдан бошлаб китоб ўқиш кўникмасини шакллантириш, жамиятимизда мутолаа маданиятини юксалтириш билан боғлиқ муҳим масалаларни ҳал этиш долзарб вазифа бўлиб қолмоқда.
Ушбу йўналишда тегишли ҳуқуқий-меъёрий базани мустаҳкамлаш, ташкилий-амалий ишларни замон талаблари асосида олиб бориш, бу масалага кенг жамоатчиликни жалб этиш мақсадида, Тошкент шаҳар божхона бошқармасида “Китоб-Нур савдо” масъулияти чекланган жамияти билан ҳамкорликда китоб ярмаркаси ташкил этилди.
Ярмаркада бадиий, илмий ва жаҳон адабиётининг нодир асарлари, болалар адабиёти ва турли жанрларда чоп этилган китоблар савдоси бўлиб ўтди.
Бошқарманинг шаҳодатланган ва ёлланма ходимлари ўзларига керакли нашрлардан ҳарид килиб, ушбу ярмарка 21-октябр “Ўзбек тили байрами куни” санасига тўғри келганлиги айни муддао бўлганлигини мамнуният билан таъкидлашди.

В Таможенном управлении по городу Ташкент прошла книжная ярмарка
Формирование навыков чтения у наших детей с раннего детства, решение важных вопросов, связанных с развитием культуры чтения в нашем обществе, остается актуальной задачей на сегодняшний день.
В целях укрепления соответствующей нормативно-правовой базы в данной сфере, проведения организационной и практической работы в соответствии с современными требованиями, привлечения широкой общественности к этому вопросу в Управлении Государственного таможенного комитета по городу Ташкент совместно с ООО «Китоб-Нур Савдо» была организована книжная ярмарка.
Книжные ярмарки – это замечательный шанс для небольших и недавно появившихся издательств заявить о себе и познакомить читателей со своей продукцией.
На ярмарке были представлены литературные новинки. Особым вниманием пользовалась детская, художественная, научная, научно-популярная и современная научно-художественная литература.
Председатель Совета лидеров Союза молодежи УГТК по городу Ташкент поблагодарил от имени сотрудников таможенных органов организаторов данной ярмарки и выразил надежду на то, что подобные мероприятия будут проводиться почаще.