Кун рақами: Ўзбекистон 4,1 млн. долларлик қандолат маҳсулотларини экспорт қилди
Ўзбекистонда жорий йилнинг ўтган 9 ойи давомида 4 млн 132 минг АҚШ доллари қийматидаги 4058 тонна қандолат маҳсулотлари экспорт божхона режимига расмийлаштирилди.
Бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 1847,4 тоннага кўп демакдир.
Жорий йилда қандолат маҳсулотлари экспортидан кўрилган даромад ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 87 фоизга ошди.
Давлат божхона қўмитаси маълумотларига кўра, қандолат маҳсулотларининг 39 фоизи Қирғизистонга ва 29 фоизи Тожикистонга экспорт қилинган.
Шунингдек, жорий йилда қандолат маҳсулотларининг Хитойга экспорти 5,1 баробарга, Афғонистонга экспорти 4,9 баробарга ва Арманистонга экспорти 4,4 баробарга ортган.
Шундай қилиб, бугунги кунда мамлакатимиздан қандолат маҳсулотлари экспорт қилинган давлатлар сони 9 тани ташкил этади. Улар қаторида Россия, Қозоғистон, Туркманистон ва Мўғулистон ҳам бор.

Цифра дня: Узбекистан экспортировал кондитерских изделий на 4,1 миллиона долларов
За девять месяцев текущего года в Узбекистане в таможенный режим экспорта оформлено 4 058 тонн кондитерских изделий на сумму 4 миллиона 132 тысячи долларов США.
Это на 1847,4 тонны больше, чем за аналогичный период прошлого года.
Выручка от экспорта кондитерских изделий в текущем году увеличилась на 87% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
По данным Государственного таможенного комитета, 39% кондитерских изделий было экспортировано в Кыргызстан и 29% - в Таджикистан.
Также, в текущем году экспорт кондитерских изделий в Китай увеличился в 5,1 раза, Афганистан - в 4,9 раза, Армению - в 4,4 раза.
Таким образом, на сегодняшний день из нашего государства кондитерские изделия экспортируются на рынки 9 стран, в числе которых Россия, Казахстан, Туркменистан и Монголия.