Божхоначилар йирик миқдордаги ноқонуний импорт билан шуғулланаётган жиноий гуруҳ фаолиятига чек қўйишди
2361
Бугунги кунда юртимизда ташқи иқтисодий фаолият қатнашчилари учун божхона соҳасида кўплаб қулайликлар яратилган.
Хусусан, соҳада амалиётга жорий этилган “рақамли божхона” доирасидаги “хавфни бошқариш” тизими имкониятлари ёрдамида экспорт-импортга расмийлаштирилаётган юклар “яшил” ва “сариқ” йўлаклар орқалисоддалаштирилган тартибда тезкорлик билан расмийлаштирилмоқда.
Шу билан бирга республикамизда “яширин иқтисодиёт”нинг улушини кескин қисқартириш мақсадида божхона органларининг тезкор таркибий тузилмалари томонидан олинган маълумотлар таҳлили асосида катта миқдордаги товар моддий бойликларини ноқонуний импорти билан шуғулланувчи ташқи иқтисодий фаолият қатнашчиларининг фаолиятига чек қўйиш бўйича тезкор қидирув тадбирлари амалга оширилмоқда.
Хусусан, Тошкент шаҳрида фаолият юритувчи бир нечта МЧЖларнинг расмий ва норасмий раҳбарлари, уларнинг ноқонуний фаолиятида иштирок этувчи фуқаролар  тезкор таркибий тузилмалар томонидан кузатувга олинди. Тезкор кузатувлар давомида бирламчи шубҳалар ўз тасдиғини топди.
Жорий йилнинг 4 октябрь куни, Тошкент шаҳар божхона бошқармаси Контрабандага карши курашиш ва божхона аудити ҳамда Коррупцияга карши курашиш ва ўз хавфсизлик бўлимлари томонидан“Чуқурсой” божхона пости ходимлари билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда Давлат бюджетига божхона тўловларини тўламаслик мақсадида йирик миқдордаги импорт товарларни паст ставкали товарларга алмаштириш билан шуғулланиб келган,пухта ўйланган жиноий схемага асосланган жиноий гуруҳ фаолияти фош этилди.
Маълум бўлишича, олдиндан тузилган режага кўра ташкилот номига хориждан импорт қилинган юқори ставкали генератор, сув пуркагич, чангютгич, кирювгич каби қимматбаҳо хўжалик ускуналари ва қурилиш анжомлари“вақтинча сақлаш” божхона режимига расмийлаштирилиб, ўз омборида юқоридаги товарлар ўрнига жиноий гуруҳ аъзолари томонидан сохта йўл-юк кузатув хужжатларида кўрсатилган қулф, электрод, токқайчи ва арра каби 16 турдаги товарларга алмаштирилаётган вақтда тўхтатиб қолинди.
Буни қарангки, юк эгалари ушбу жиноятни амалга ошириш учун жиноий гуруҳга 20 нафар шахсларни ёллаб, ҳар бирининг вазифаларини тақсимлашган.
Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра йўл-юк ҳужжатларида кўрсатилмаган ва ашёвий далил сифатида олинган 31 турдаги 4214 дона товарларнинг умумий қиймати 5 миллиард сўмни ташкил этиши маълум бўлди.
Жиноий гуруҳнинг ғараз мақсадлари амалга ошганда эди, давлатимиз ғазнасига бор-йўғи 1 миллиард сўм миқдорида божхона тўловлари ундирилиб, 4 миллиард 500 миллион сўмликдан ортиқ зарар етказилар эди.
Мазкур аниқланган қонунбузарлик ҳолати юзасидан ҳозирда божхона органлари томонидан терговга қадар текширув ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Customs officers put an end to the activities of a criminal group engaged in large-scale illegal imports
1509
Today, our country has created many facilities in the customs sphere for participants in foreign economic activity.
In particular, with the help of the "risk management" system within the "digital customs" introduced in the industry, goods for export-import are being cleared through the "green" and "yellow" corridors in a simplified manner.
At the same time, in order to sharply reduce the share of the "shadow economy" in the country, on the basis of analysis of data obtained by the operational structures of the customs authorities, operational search measures are being carried out to curb the activities of criminal groups engaged in foreign economic activity.
In particular, the official and unofficial heads of several LLCs operating in Tashkent, as well as citizens involved in their illegal activities were monitored by customs officers.
On October 4, the staff of the Tashkent city сustoms administration, in cooperation with the Chukursoy customs post, uncovered the activities of a criminal group involved in the exchange of large quantities of imported goods to show them as low-rate goods in order to avoid paying customs duties to the state budget.
It turned out that according to a pre-arranged plan high-rated generators, sprinklers, vacuum cleaners and expensive household and construction equipments imported by the organization were registered under the "temporary storage" customs regime, and must be replaced with 16 types of goods such as locks, electrodes, cutters and saws specified in the false tracking documents.
The owners of the cargo recruited 20 individuals to the criminal group to commit this crime and distributed the responsibilities of each.
According to preliminary estimates, the total value of 4,214 goods of 31 types, which were not specified in the documents and were taken as material evidence, amounted to 5 billion soums.