Божхоначилар йирик миқдордаги ноқонуний импорт билан шуғулланаётган жиноий гуруҳ фаолиятига чек қўйишди
2361
Бугунги кунда юртимизда ташқи иқтисодий фаолият қатнашчилари учун божхона соҳасида кўплаб қулайликлар яратилган.
Хусусан, соҳада амалиётга жорий этилган “рақамли божхона” доирасидаги “хавфни бошқариш” тизими имкониятлари ёрдамида экспорт-импортга расмийлаштирилаётган юклар “яшил” ва “сариқ” йўлаклар орқалисоддалаштирилган тартибда тезкорлик билан расмийлаштирилмоқда.
Шу билан бирга республикамизда “яширин иқтисодиёт”нинг улушини кескин қисқартириш мақсадида божхона органларининг тезкор таркибий тузилмалари томонидан олинган маълумотлар таҳлили асосида катта миқдордаги товар моддий бойликларини ноқонуний импорти билан шуғулланувчи ташқи иқтисодий фаолият қатнашчиларининг фаолиятига чек қўйиш бўйича тезкор қидирув тадбирлари амалга оширилмоқда.
Хусусан, Тошкент шаҳрида фаолият юритувчи бир нечта МЧЖларнинг расмий ва норасмий раҳбарлари, уларнинг ноқонуний фаолиятида иштирок этувчи фуқаролар  тезкор таркибий тузилмалар томонидан кузатувга олинди. Тезкор кузатувлар давомида бирламчи шубҳалар ўз тасдиғини топди.
Жорий йилнинг 4 октябрь куни, Тошкент шаҳар божхона бошқармаси Контрабандага карши курашиш ва божхона аудити ҳамда Коррупцияга карши курашиш ва ўз хавфсизлик бўлимлари томонидан“Чуқурсой” божхона пости ходимлари билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбирда Давлат бюджетига божхона тўловларини тўламаслик мақсадида йирик миқдордаги импорт товарларни паст ставкали товарларга алмаштириш билан шуғулланиб келган,пухта ўйланган жиноий схемага асосланган жиноий гуруҳ фаолияти фош этилди.
Маълум бўлишича, олдиндан тузилган режага кўра ташкилот номига хориждан импорт қилинган юқори ставкали генератор, сув пуркагич, чангютгич, кирювгич каби қимматбаҳо хўжалик ускуналари ва қурилиш анжомлари“вақтинча сақлаш” божхона режимига расмийлаштирилиб, ўз омборида юқоридаги товарлар ўрнига жиноий гуруҳ аъзолари томонидан сохта йўл-юк кузатув хужжатларида кўрсатилган қулф, электрод, токқайчи ва арра каби 16 турдаги товарларга алмаштирилаётган вақтда тўхтатиб қолинди.
Буни қарангки, юк эгалари ушбу жиноятни амалга ошириш учун жиноий гуруҳга 20 нафар шахсларни ёллаб, ҳар бирининг вазифаларини тақсимлашган.
Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра йўл-юк ҳужжатларида кўрсатилмаган ва ашёвий далил сифатида олинган 31 турдаги 4214 дона товарларнинг умумий қиймати 5 миллиард сўмни ташкил этиши маълум бўлди.
Жиноий гуруҳнинг ғараз мақсадлари амалга ошганда эди, давлатимиз ғазнасига бор-йўғи 1 миллиард сўм миқдорида божхона тўловлари ундирилиб, 4 миллиард 500 миллион сўмликдан ортиқ зарар етказилар эди.
Мазкур аниқланган қонунбузарлик ҳолати юзасидан ҳозирда божхона органлари томонидан терговга қадар текширув ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Таможенники пресекли деятельность преступной группировки, занимавшейся незаконным импортом товаров в особо крупных размерах
2259
Сегодня в нашей стране создано множество удобств в таможенной сфере для участников внешнеэкономической деятельности.
В частности, с помощью системы «управления рисками» в рамках «цифровой таможни», внедренной в отрасли, товары оформляемые на экспорт и импорт, проходят таможенную очистку в «зеленом» и «желтом» коридорах в упрощенном порядке.
При этом с целью резкого снижения доли «теневой экономики» в стране на основе анализа данных, полученных оперативными структурами таможенных органов, проводятся оперативно-розыскные мероприятия по пресечению нелегальной деятельности участников ВЭД.
В частности, официальные и неофициальные руководители нескольких ООО, действующих в Ташкенте, а также граждане, причастные к их незаконной деятельности, находились под наблюдением оперативных структур.
4 октября текущего года сотрудниками таможенного управления по городу Ташкент, в сотрудничестве с инспекторами таможенного поста "Чукурсой" была раскрыта деятельность преступной группировки занимавшегося незаконным импортом товаров, с детально продуманной схемой, а именно, заменой большого количества товаров на товары с низкой таможенной стоимостью по поддельным документам, чтобы избежать уплаты таможенных пошлин в государственный бюджет.
Выяснилось, что по предварительному плану дорогая бытовая техника и строительное оборудование, такие как генераторы, оросители, пылесосы и т.д. импортированные на имя организации оформлялись в таможенный режим «временное хранение», и дальше, на собственном складе хранения заменялись товарами 16 видов с низкой стоимостью, такие как замки, электроды, резаки и пилы по поддельным товаросопроводительным документам.
Также, владельцы груза завербовали 20 человек и распределили их роли для совершения данного преступления.
По предварительным оценкам, общая стоимость товаров 31 вида, в количестве 4214 штук, не указанных в документах и изъятых в качестве вещественных доказательств, составила 5 млрд сумов.
Если бы цели этой группировки были достигнуты, то государственной казне был бы нанесен ущерб на более чем 4.5 млрд. сум.