Салкам 1 миллиард сўмлик товар-моддий бойликларнинг ноқонуний савдоси фош этилди
Божхона органлари ходимлари товар-моддий бойликларининг ноқонуний айланмасига қарши мунтазам равишда тезкор тадбирлар ўтказилиб келинмоқда. Аммо ачинарлиси шундаки, ноқонуний даромад илинжида бўлган фуқаролар ҳамон учраб турибди.
Яқинда, Тошкент вилояти божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари томонидан навбатдаги божхона қонунбузилиши ҳолатига чек қўйилди.
Фуқаро А.О. бошқарувида бўлган “Исузу” русумли юк автотранспорт воситаси тўхтатилиб, кўздан кечирилганида, унинг юкхонасида хорижда ишлаб чиқарилган ва ҳеч қандай ҳужжатлари бўлмаган, умумий қиймати  533,4 миллион сўмлик 1046 дона уяли алоқа воситалари,160 дона дазмол, 48 дона чангютгич, 26 дона кабоб пиширувчи мосламалар, 12 дона блендер каби маиший техника товарлари борлиги аниқланди.
Тезкор тадбир давом эттирилиб, фуқаро Р.Ш. нинг “Ласетти” русумли  автотранспорт воситаси кўздан кечирилганида, унинг юкхонасидан хорижда ишлаб чиқарилган ва ҳеч қандай хужжатлари бўлмаган, умумий қиймати 12 950 000 сўмлик, 15 хил турдаги жами 37 дона уяли алоқа воситалари борлиги аниқланди.
Шундан сўнг фуқаро Р.Ш.нинг вақтинчалик яшаш манзили кўздан кечирилганида, хонадонда хорижда ишлаб чиқарилган ва ҳеч қандай хужжатлари бўлмаган, умумий қиймати 448 миллион сўмлик 5 хил турдаги жами 1120 дона уяли алоқа воситалари борлиги аниқланди.
Ўтказилган тезкор тадбирлар давомида, умумий қиймати 994 350 000 сўмлик товар-моддий бойликларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилди.

Из незаконного оборота изъято товаров на общую сумму около 1 миллиарда сум
Таможенными органами проводится целенаправленная работа по выявлению и пресечению фактов незаконного ввоза товарно-материальных ценностей через таможенные границы на территорию нашего государства в целях уклонения от уплаты таможенных платежей.
На днях, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по Ташкентской области, на основании полученной оперативной информации был остановлен и осмотрен в установленном порядке грузовой автомобиль марки “Isuzu”, в ходе которого  предотвращен очередной факт нарушения таможенного законодательства.
В результате произведенного осмотра, в багажной части автотранспортного средства за рулем которого находился гражданин А.О., были обнаружены зарубежного производства 1046 единиц мобильных телефонов, 160 единиц утюгов, 48 единиц пылесосов, 26 единиц оборудования для приготовления шашлыка, 12 единиц блендеров и прочая бытовая техника в общей сложности на 533,4 миллиона сум. Товаросопроводительные документы к обнаруженным товарам отсутствовали.
Оперативное мероприятие было продолжено и в результате произведенного осмотра в багажной части автомобиля марки “Lacetti”, за рулем которого находился гражданин Р.Ш., были обнаружены зарубежного производства 37 единиц мобильных телефонов 15 видов. Товаросопроводительные документы к обнаруженным товарам также отсутствовали.
После чего, при осмотре временного места жительства гражданина Р.Ш. были обнаружены еще 1120 единиц мобильных телефонов 5 видов в общей сложности на 448 миллионов сум. Документы к обнаруженным товарам у гражданина отсутствовали.
В результате проведенных оперативных мероприятий из незаконного оборота было изъято товарно-материальных ценностей на 994 миллиона 350 тысяч сум.