Жўнатмалардаги “оғу”лар фош бўлди
Амалдаги тартибларга кўра, гиёҳвандлик воситалари ва психотроп моддаларини халқаро почта жўнатмалари орқали жўнатиш тақиқланган. Шунга қарамай, почта жўнатмалари орқали қонунга хилоф равишда гиёҳвандлик воситалари ва психотроп моддаларни жўнатиш ҳолатлари ҳали ҳануз учраб турибди.
Жумладан, Тошкент шаҳар божхона бошқармаси “Бошпочтампт” ташқи иқтисодий фаолият божхона постида фуқаро Ш.С. номига келган почта жўнатмаси кўздан кечирилганида, почта жўнатмасида 180 дона, таркибида “кодеин фосфат” гиёҳвандлик воситаси бўлган “Roкaсet plus” номли дори воситалари борлиги аниқланди.
Яна бир ҳолатда  эса, фуқаро А.С. номига келган почта жўнатмаси кўздан кечирилганида, почта жўнатмасида 120 дона, таркибида “бротизалам” психотроп воситаси бўлган “Bondormin” номли дори воситалари борлиги аниқланди.
Шунингдек, мазкур постда фуқаро Ю.Ф. номига келган почта жўнатмаси кўздан кечирилганида, почта жўнатмасининг ичида 40 дона “трамадол” гиёҳвандлик воситаси бўлган “Zaldiar” номли дори воситалари борлиги аниқланди.
Ҳозирда юқоридаги ҳолатлар юзасидан божхона органлари томонидан терговга қадар текширув ҳаракатлари олиб борилмоқда.

При таможенном контроле выявлены факты пересылок наркотических средств и психотропных веществ
Согласно действующему порядку, пересылка наркотических средств, психотропных веществ или их прекурсоров в почтовых отправлениях, посылках или багаже с использованием средств почтовой связи, воздушного или другого вида транспорта – запрещена.
В частности, на таможенном посту ВЭД «Бош почтамт», таможенного Управления по городу Ташкент, при таможенном контроле осуществленном в установленном порядке в отношении почтовых отправлений, полученных на имя некоторых граждан, были выявлены подобные нарушения таможенного законодательства.
В почтовом отправлении, полученном на имя гражданина Ш.С. были обнаружены не заявленные в декларации 180 единиц лекарственного препарата под названием “Rokacet plus” в составе которого имеется наркотический анальгетик “кодеин фосфат”.
Также, при осмотре почтового отправления полученного на имя гражданина А.С., были обнаружены 120 единиц лекарственного препарата под названием “Bondormin” в составе которого имеется психотропное вещество “бротизалам”.
Также, в ходе проведенного таможенного контроля внутри почтового отправления полученного на имя гражданина Ю.Ф. были обнаружены в общей сложности 40 единиц лекарственного препарата под названием “Zaldiar” и психотропного опиоидного анальгетика «Трамадол».