Заргарлик буюмларини турли найрангларни қўллаб юртимизга ноқонуний олиб киришга бўлган уринишларга қарши божхона органлари томонидан тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
Божхоначилар “тилла дазмол”ни фош этишди
Хусусан, Тошкент халқаро аэропортига хорижий рейс билан учиб келган фуқаро Э.Ў.нинг хатти-ҳаракатлари божхоначилар эътиборини тортди ва ушбу шахс ўрнатилган тартибда божхона кўригидан ўтказилди.
Текширув давомида, юклар орасида бир қарашда оддий кўринган дазмол замонавий сканер қурилмаси ёрдамида божхона назоратидан ўтказилганда ичида умумий қиймати 168 миллион сўмлик 481,5 грамм тилладан ясалган заргарлик буюмлари борлиги аниқланди.
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 6 февралдаги “Жисмоний шахслар томонидан божхона чегараси орқали товарларни олиб ўтилишини янада тартибга солиш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-3512- сонли қарорида Жисмоний шахслар томонидан 65 граммдан ортиқ бўлмаган қимматбаҳо металлар ва қимматбаҳо тошлардан ясалган заргарлик буюмларини божхона тўловларисиз олиб кириш мумкинлиги белгиланган.

На днях, в международном аэропорту города Ташкент, внимание сотрудников Специализированного таможенного комплекса «Ташкент-АЭРО» привлекло беспокойное поведение прилетевшего международным рейсом пассажира, гражданина Э.У.
В результате проведенного таможенного контроля с использованием современного сканирующего оборудования выяснилось, что внутри обычного на первый взгляд утюга, который был спрятан среди личных вещей, были спрятаны ювелирные украшения, изготовленные из золота общим весом 481,5 гр. По предварительным подсчетам общая стоимость украшений составила 168 миллионов сум.
Напоминаем, что по действующему порядку существуют предельные нормы беспошлинного ввоза отдельных видов товаров на территорию нашей республики. В частности, количество ввозимых физическими лицами ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней не должно превышать 65 гр.