“Чанган”ларни ноқонуний олиб киришга бўлган уриниш фош бўлди
“Яширин иқтисодиёт”нинг асосий омилларидан бири товарларнинг божхона чегаралари орқали ноқонуний олиб ўтилиши, айирбошланиши ва божхона ҳудудида ҳаракатланишидир. Шу муносабат билан божхона органлари томонидан республикамизда “яширин иқтисодиёт”нинг улушини қисқартириш ва товарларнинг ноқонуний ҳаракатини олдини олиш борасида ҳам бир қатор чора тадбирлар амалга оширилмоқда.
Давлат божхона қўмитаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бош бошқармаси ходимлари томонидан “Наманган” ташқи иқтисодий фаолият божхона постида ўтказилган тезкор тадбир давомида, постга хориждан олиб келинган 9 та “Чанган” русумли автомашиналар божхона кўригидан ўтказилди.
Натижада, автомобиллар ҳужжатлари аслида бошқа моделга тегишли эканлиги маълум бўлди.
Ҳозирда умумий қиймати 1,1 миллиард сўмлик автомашиналар вақтинча сақловга олиниб, ҳолат юзасидан божхона органлари томонидан суриштирув ҳаракатлари давом эттирилмоқда.

Выявлен факт незаконного ввоза грузовых автомобилей марки “Changan”
На днях, на таможенном посту внешнеэкономической деятельности “Наманган”, в ходе оперативного мероприятия проведенного сотрудниками Главного управления по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Государственного таможенного комитета, был проведен таможенный контроль в отношении ввезенных из-за рубежа 9 единиц грузовых автотранспортных средств марки “Changan”.
В результате проверок выяснилось, что в товаросопроводительных документах автомобили были заявлены под другой маркой.
В настоящее время автотранспортные средства общей стоимостью 1,1 миллиардов сум помещены на временное хранение, а по факту выявленного нарушения ведутся таможенные проверки и следственные действия.