Кўмир остига яширилган 7104 дона салқин ичимликлар фош этилди
Божхона органлари томонидан озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш ва сифатсиз истеъмол товарларининг мамлакатимизга турли йўллар билан кириб келишини олдини олиш ва уларни аниқлаш тизимли йўлга қўйилган.
Жумладан, Фарғона вилояти божхона бошқармаси “Ўзбекистон” чегара божхона постига қўшни мамлакатдан кириб келган, фуқаро Ж.И. бошқарувидаги  “DAF XF95” русумли юк автомашинаси юк кузатув ҳужжатларига кўра  импортга расмийлаштириш учун кўмир маҳсулотларини олиб кираётганлигини маълум қилган. Шундан сўнг, автотранспорт воситаси белгиланган тартибда божхона назоратидан ўтказилди.
Натижада, автотранспорт воситасининг юкхонасига юкланган кўмир маҳсулотларининг остига, юк кузатув ҳужжатларида кўрсатилмаган, умумий қиймати 60,4 миллион сўмлик 7104 дона салқин ичимликлар яширилгани аниқланди.

В частности, на приграничном таможенном посту “Узбекистан”, Управления государственного таможенного комитета по Ферганской области, был осуществлен таможенный контроль в отношении прибывшего с соседнего государства грузового автотранспортного средства марки “DAF XF95”, за рулем которого находился гражданин Ж.И. Согласно товаросопроводительным документам в автотранспортном средстве ввозилась угольная продукция для оформления в режим «выпуск для свободного обращения (импорт)».
В результате произведенного таможенного контроля было установлено, что в грузовой части автотранспортного средства, под углями были спрятаны сокрытые от таможенного контроля прохладительные напитки в количестве 7104 единиц на общую сумму 60,4 миллионов сум.