“Нексия”да 3600 дона чўғланма лампочкалар яширилган экан
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2015 йил 20 октябрдаги 299-сонли “Энергияни тежайдиган лампалар маҳаллий ишлаб чиқарилишини кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори талабларига биноан 2017 йилнинг 1 январидан бошлаб чўғланма лампа маҳсулотларини реализация қилиш тақиқланганлиги сабабли, божхона органлари томонидан ушбу товарларнинг мамлакатимизга ноқонуний олиб кирилишига қарши кураш тизимли равишда амалга оширилмоқда.
“Нексия”да  3600 дона чўғланма лампочкалар яширилган экан
Жумладан, Фарғона вилояти божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбир давомида Қувасой шаҳрининг чегара олди ҳудудида ҳаракатланаётган “Нексия” русумли автомашина тўхтатилиб, кўздан кечирилди.
Натижада, автомашина салони ва юкхонасида ҳеч қандай ҳужжатлари бўлмаган ва мамлакатимизда савдоси чекланган умумий қиймати 18 миллион сўмлик  3600 дона чўғланма лампочкалар борлиги аниқланди.

Выявлен факт незаконного оборота 3600 единиц ламп накаливания
В связи с тем, что, согласно Постановлению Кабинета Министров Республики, Узбекистан от 20 октября 2015 года №299 «О мерах по расширению отечественного производства энергосберегающих ламп» с 1 июля 2016 года выпуск в свободное обращение а с 1 января 2017 года реализация на территории Республики Узбекистан ламп накаливания мощностью свыше 40 Вт – запрещены, органами государственной таможенной службы ведется систематическая работа по борьбе с незаконным ввозом на территорию нашего государства подобных товаров.
В частности, в ходе оперативного мероприятия проведенного сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по Ферганской области был остановлен и осмотрен в установленном порядке автомобиль марки «Nexia» передвигавшийся по приграничной территории города Кувасай.
В результате произведенного осмотра, в салоне и багажнике автомобиля были обнаружены 3600 единиц ламп накаливания общей стоимостью 18 миллионов сум., без наличия необходимых документов.