150 дона “тропикамид”нинг ноқонуний айланмасига чек қўйилди
Кучли таъсир қилувчи дори воситаларининг ноқонуний айланмасига қарши божхона органлари томонидан тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
150 дона “тропикамид”нинг ноқонуний айланмасига  чек қўйилди
Хусусан, Тошкент шаҳар божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари томонидан бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идора вакиллари билан ҳамкорликда юртимиз ҳудудига ноқонуний равишда олиб кирилаётган кучли таъсир қилувчи дори воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйиш бўйича қатор тезкор тадбирлар амалга оширилиб келинмоқда.
Хусусан, ўтказилган навбатдаги тезкор  тадбир давомида фуқаро И.Ш. ва унга тегишли бўлган ашёлар ўрнатилган тартибда кўздан кечирилганида, унинг қўлидаги қора рангли полиэтилен пакет ичида 150 дона “Тропикамид 10 ml” номли дори воситалари борлиги аниқланди.
Маълумки, 2019 йил 27 сентябрда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Ўзбекистон Республикасида кучли таъсир қилувчи моддалар муомаласини тартибга солиш тўғрисида”ги 818-сон қарори қабул қилинган эди. Мазкур қарор билан кучли таъсир қилувчи моддалар рўйхати тасдиқланди. Ушбу рўйхатда “Тропикамид” номли дори воситаси ҳам киритилган бўлиб, чакана реализация (сотиш) фақат гиёҳвандлик воситалари, психотроп моддаларни сақлаш ва сотиш фаолияти учун лицензияга эга бўлган дорихоналар ва ижтимоий дорихоналар орқали амалга оширилиши белгиланди.

Предотвращён незаконный оборот 150 единиц «Тропикамид»а
На днях, в результате оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по городу Ташкент во взаимодействии с представителями других правоохранительных органов, выявлена и своевременно пресечена попытка незаконного оборота сильнодействующих лекарственных препаратов.
В частности, в ходе мероприятия был задержан с поличным гражданин И.Ш., в руках у которого находился черного цвета полиэтиленовый пакет внутри которого были обнаружены 150 единиц лекарственного препарата «Тропикамид».
Известно, что 27 сентября 2019 года принято Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан №818 «О регулировании оборота сильнодействующих веществ в Республике Узбекистан». Этим постановлением утвержден Перечень сильнодействующих веществ. В этот перечень включен также лекарственный препарат «Тропикамид», розничная реализация которого (отпуск) осуществляется исключительно социальными аптеками и аптеками, имеющими лицензию на хранение и отпуск наркотических средств и психотропных веществ.