52 миллион сўмлик пиротехника воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилди
Ёш-у қари хуш кўриб нишонлайдиган Янги йил байрамини барчамиз интиқиб кутамиз. Айрим уддабурон “тадбиркор”лар эса янги йил тадоригини кўришга аллақачон ҳозирдан бел боғлашган кўринади. Пиротехника воситаларини юртимизга яширинча олиб киришга бўлган уринишларга қарши божхона органлари тизимли равишда кураш олиб боришмоқда.
Андижон вилояти божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари бошқа ҳуқуқни муҳофаза қилувчи идоралари билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбир давомида қўшни давлат фуқароси С.С. томонидан умумий қиймати 52 миллион сўмлик 252 дона “С новым годом” ёзувли ва 40 дона “Королевскый салют 36” ёзувли пиротехника воситаларини айланма йўллар орқали олиб ўтишга уринган вақтида ашёвий далиллар билан қўлга олинди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2010 йил 25 октябрдаги “Ўзбекистон Республикаси ҳудудида пиротехника буюмлари муомаласини давлат томонидан тартибга солиш ва назорат қилишга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги 234-сон қарорига мувофиқ, пиротехника воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйиш ҳамда истеъмолчиларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш мақсадида республикамиз ҳудудига пиротехника воситаларини олиб кириш, ишлаб чиқариш, ташиш, сақлаш, сотиш ва улардан фойдаланиш тақиқланади.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига мувофиқ пиротехника буюмларини қонунга хилоф равишда ишлаб чиқариш, тайёрлаш, сақлаш, ташиш, жўнатиш, улардан фойдаланиш, худди шунингдек уларни қонунга хилоф равишда Ўзбекистон Республикасига олиб кириш (Ўзбекистон Республикасидан олиб чиқиш) ёки ўтказиш ҳуқуқбузарлик ашёларини мусодара қилиб, базавий ҳисоблаш миқдорининг йигирма бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.

В частности, в результате оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по Андижанской области во взаимодействии с представителями других правоохранительных органов, с поличным задержан гражданин С.С., в момент попытки незаконного ввоза через объездные дороги пиротехнической продукции.
Общее количество пиротехники составило 292 единицы, а сумма по предварительным подсчетам 252 миллиона сум.
Напоминаем, что согласно Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 25 октября 2010 года № 234 «О дополнительных мерах по государственному регулированию и контролю за оборотом пиротехнических изделий на территории Республики Узбекистан» в целях пресечения незаконного оборота пиротехники и защиты прав потребителей ввоз, производство, транспортировка, хранение, реализация и использование пиротехники запрещены.
Важно отметить, что все пиротехнические изделия, изъятые в качестве вещественных доказательств при попытке незаконного ввоза через таможенные границы нашего государства и во время незаконного оборота и реализации на внутренней территории страны, подлежат полному уничтожению в установленном порядке.