Давлат божхона қўмитаси ижтимоий тармоқларда тарқалган видеолавҳа юзасидан муносабат билдиради
Россиялик блогер Варламов Илья Александрович 2020 йил 25 август куни ижтимоий тармоқларда эълон қилган видеоинтервьюсида Қозоғистондан Ўзбекистонга ўтиш чоғида чегара ўтказиш пунктларидаги фуқаролар ва уларнинг қўл юкларини тегишли назорат тартиб-таомилларидан ўтказилишига доир шахсий фикрларини билдириб ўтган.
Ўрганишлар натижасида, блогер Варламов Илья Александрович сўнгги    5 йилда Ўзбекистон-Қозоғистон чегарасидаги автомобиль ўтказиш пунктлари орқали умуман ҳаракатланмаганлиги, фақатгина 2020 йил 9 февраль куни тонги соат 05:10 да Россия Федерациясидан тўғридан тўғри Самарқанд аэропортига учиб келганлиги ва 10 февраль куни мазкур вилоятдаги “Жартепа” чегара божхона пости орқали Тожикистон Республикасига чиқиб кетганлиги маълум бўлди.
“Жартепа” чегара божхона постида ҳам ушбу шахс соддалаштирилган тартибда ва тезкорлик билан божхона назоратидан ўтказилган.
“Самарқанд халқаро аэропорти” ва “Жартепа” чегара божхона постларида хизмат олиб бораётган ходимлар билан ушбу шахс ўртасида ҳеч қандай тушунмовчиликлар келиб чиқмаган.
Бугунги кунда, барча чегара божхона постлари замонавий сканер қурилмалари билан таъминланган бўлиб, фуқаролар томонидан олиб ўтилаётган қўл юклари ва багажлар тезкорлик билан ва амалдаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар талаблари доирасида божхона назоратидан ўтказилмоқда.
Шунингдек, юртимизга ташриф буюрган хорижий сайёҳлар учун чегара божхона постларида алоҳида йўлаклар ҳам ташкил этилган.

Комментарий Государственного таможенного комитета относительно видеоролика, распространенного в социальных сетях
16952
Изучение данного вопроса показало, что блогер Варламов Илья Александрович за последние 5 лет вообще не перемещался через пункты пропуска на узбекско-казахстанской границе. Выяснилось, что 9 февраля 2020 года гражданин прилетел прямым рейсом из Российской Федерации в Узбекистан, самолетом который приземлился в 05:10 по узбекскому времени в аэропорту Самарканда, а 10 августа покинул территорию Узбекистана выехав в Республику Таджикистан через приграничный таможенный пост  “Джартепа” УГТК по Самаркандской области.
Таможенный контроль на приграничном таможенном посту «Джартепа» в отношении гражданина был произведен в упрощенном и оперативном порядке.
Между несшими службу в тот день сотрудниками приграничных таможенных постов Международного аэропорта Самарканд и “Джартепа” и гражданином Варламовым И.А. разногласий зафиксировано не было.
На сегодняшний день все приграничные таможенные посты оснащены современными сканирующими устройствами. Таможенный контроль в отношении ручной клади и багажа, перевозимых гражданами, производится быстро и в соответствии с требованиями действующего законодательства.
Также, для посещающих нашу страну иностранных туристов на приграничных таможенных постах имеются отдельные коридоры.