Божхона тўловларидан қочишга уриниш наф бермади
Яширин иқтисодиётга қарши кураш, белгиланган божхона тўловларини тўламаслик ҳолатларини олдини олиш мақсадида божхона органлари ходимлари томонидан мунтазам равишда тезкор қидирув тадбирлари олиб борилмоқда.
Хусусан, Фарғона вилояти божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари томонидан товар моддий бойликларининг ноқонуний айланмасига қарши тезкор тадбир ўтказилди.
Тезкор тадбир давомида фуқаро А.А. бошқарувидаги “Хюндай Портер” русумли автотранспорт воситаси ўрнатилган тартибда тўхтатилиб, кўздан кечирилди.
Натижада, автомашина юкхонасида чет элда ишлаб чиқарилган ва тегишли ҳужжатлари бўлмаган қиймати 50 миллион сўмлик сочиқлар борлиги аниқланди.
Тезкор тадбир давом эттирилиб, фуқаро Б.Н.нинг яшаш хонадони ҳам кўздан кечирилганда мазкур хонадонда божхона расмийлаштирувидан ўтганлигини тасдиқловчи ҳужжатлари бўлмаган ва сифати кафолатланмаган умумий қиймати 35,6 миллион сўмлик 2376 дона вазелинлар борлиги аниқланди.
Тезкор тадбирлар давомида ашёвий далил сифатида олинган товар моддий бойликларининг умумий қиймати 85,6 миллион сўмни ташкил қилди.

Выявлены факты попыток уклонения от уплаты таможенных платежей
В частности, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по Ферганской области на днях были проведены ряд оперативных мероприятий в ходе которых были предотвращены несколько фактов незаконного оборота товарно-материальных ценностей.
В ходе мероприятия был остановлен и осмотрен в установленном порядке автомобиль марки «Hyundai Porter», за рулем которого находился гражданин А.А.
В результате осмотра в багажном отделении автомобиля были обнаружены иностранного производства товары в виде банных полотенец, без наличия необходимых документов, на общую сумму 50 миллионов сум.
В очередном выявленном случае правонарушения был осмотрен дом гражданина Б.Н., в котором были обнаружены неизвестного качества и без наличия документов 2376 единиц косметических вазелинов на 35,6 миллионов сум.
В результате проведенных оперативных мероприятий из незаконного оборота было изъято товарно-материальных ценностей на 85,6 миллионов сум.