Божхоначилар Аргентинада етиштирилган 200 миллион сўмлик лимонларни тўхтатиб қолишди
Сифати кафолатланмаган цитрус меваларни юртимизга ноқонуний олиб киришга бўлган уринишларга қарши божхона органлари томонидан кескин кураш олиб борилмоқда.
Давлат божхона қўмитаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бош бошқармаси томонидан ўтказилган тезкор тадбир давомида “Наманган-Тошкент” йўналиши бўйича ҳаракатланаётган фуқаро Ш.Д. бошқарувидаги “Исузу” русумли юк автотранспорти тўхтатилиб, ўрнатилган тартибда холислар иштирокида кўздан кечирилди.
Натижада, автомашина юкхонасида 220 дона қутига жойланган умумий қиймати 200 миллион сўмлик Аргентинада етиштирилган 3500 килограмм лимон цитрус мевалари борлиги аниқланди.
Тезкор тадбир давомида ушбу цитрус мевалар аслида фуқаро Ю.Ғ.га тегишли эканлиги ва унинг режаси бўйича олиб келинаётгани маълум бўлган.

Очередной выявленный случай связан с попыткой незаконного ввоза цитрусовых фруктов неизвестного качества.
В ходе оперативного мероприятия, проведенного на днях сотрудниками Главного управления по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Государственного таможенного комитета, был остановлен в установленном порядке и осмотрен при участии понятых ехавший по маршруту «Наманган-Ташкент» грузовой автомобиль марки «Isuzu» за рулем которого находился гражданин Ш.Д.
В результате произведенного осмотра, в грузовом отделе автомобиля были обнаружены 220 единиц коробок в которых находились в общей сложности 3500 кг лимонов, выращенных в Аргентине. Общая стоимость обнаруженных цитрусовых фруктов по предварительным подсчетам составила 200 миллионов сум.
В ходе мероприятия выяснилось, что весь товар принадлежал некоему гражданину Ю.Г. и ввозились согласно его же плану.