Давлат дастурига мувофиқ қонунчилик палатаси депутатлари божхона фаолиятини ўрганди
Жорий йилнинг 7 август куни куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитасининг “Давлат божхона қўмитаси томонидан «Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили» Давлат Дастурида белгиланган вазифалар ижроси”га бағишланган видеоконфереция шаклидаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда Қонунчилик палатаси депутатлари, Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси масъул ходимлари, соҳа мутахассислари ва экспертлари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этишди.
Тадбирнинг асосий мақсади – Давлат дастурининг тегишли бандларида белгиланган вазифаларнинг ижроси юзасидан Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси фаолияти  ҳамда  божхона маъмуриятчилиги самарадорлигини ошириш бўйича мақсадли вазифаларга эришилиши ҳолатини ўрганиш, бу борада таъсирчан парламент назоратини таъминлаш, божхона фаолиятини ислоҳ қилиш ва ривожлантиришнинг ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш юзасидан таклифлар ишлаб чиқишдан иборат.
Йиғилишда Давлат Дастурида белгиланган вазифалар ижроси бўйича Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси масъулларининг батафсил ахборотлари тингланди.
Жумладан, божхона маъмуриятчилиги самарадорлигини оширишга оид ҳуқуқий базани мустаҳкамлаш хамда халқаро стандартлар ва тамойиллар билан божхона қонунчилигини унификациялаш учун  2020-2024 йилларда 23 та норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳалари ишлаб чиқилиши белгилаб олинган.
Президентимизнинг Олий Мажлисга мурожаатида тадбиркорлар ҳанузгача ер ажратиш, кадастр, қурилиш, лицензия, божхона, банк, давлат харидлари каби соҳаларда коррупцияга дуч келаётгани, коррупциянинг оқибатлари билан  курашишдан унинг барвақт олдини олишга ўтишимиз кераклиги таъкидланган эди.  «Хавфни бошқариш» автоматлаштирилган ахборот тизимини автомобиль чегара божхона постларида жорий этиш, темир йўл транспортида ташилаётган товарлар бўйича юридик шахслар, вагон, контейнер, ҳаракатланиш ҳудуди ёки сақланаётган (тўхтаб турган) темир йўл станцияси тўғрисида электрон маълумотларни божхона органига реал вақт режимида тақдим этиш амалиётининг йўлга қўйилиши соҳадаги коррупцион холатларга барҳам берилишига хизмат қилади.
Дастур ижроси доирасида божхона постларида божхона, ветеринария, фитосанитария, санитария-карантин органлари фаолияти самарадорлигини ошириш ва мувофиқлаштириш, чегарада логистика марказлари ва мультимодал комплексларни ташкил этиш орқали товарларни тўғридан-тўғри республиканинг божхона чегараси орқали ўтказиш пунктларида олиб чиқиш имкониятини яратиш юзасидан аниқ чоралар амалга оширилмоқда.
Натижада «ягона дарча» божхона ахборот тизимидан самарали фойдаланиш, фаолияти хамда тақдим этилувчи рухсатномалар рўйхати янада кенгайтирилади.
Тадбиркорлар ДБҚнинг расмий веб сайтидаги “Ўзбекистондан экспорт қилинган товарлар тўғрисида маълумот” интерактив хизмати орқали ўзларига керакли маълумотларни уйидан туриб олиш имкониятига эга бўлдилар.
Бундан ташқари, ДБҚ томонидан “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ билан ҳамкорликда ташқи савдо юклари ортилган темир йўл таркибидаги вагон ва контейнерларнинг ички ҳудудлардаги ҳаракати, улар турган темир йўл станцияси тўғрисида электрон маълумотларни божхона органига реал вақт режимида мавжуд ахборот тармоғи орқали тақдим этиш тизими жорий этилмоқда.
Дастур ижроси доирасида чегара божхона постларини замонавий технологиялар билан босқичма-босқич таъминлаш амалга оширилиб,  чегара ўтказиш пунктлари 2 дона инспекцион кўрик мажмуаси, 15 та инсон танасини сканер қилувчи қурилма, 4 та портал монитор, 15 дона автотарозилар, 85 дона металлизлагич, 52 дона тепловизор, 20 та тиббиёт хоналари ва бошқа техник воситалар билан жиҳозланган. Бу ўз навбатида  чегара божхона постлари орқали ҳаракатланаётган автотранспорт воситаларининг божхона назорати ҳамда расмийлаштируви жараёнини соддалаштириш, унга сарфланадиган вақтни янада қисқартириш имконини берди.
Давлат Дастурида ҳамда давлатимиз раҳбари томонидан белгилаб берилган топшириқларнинг ижросини ўз вақтида таъминлаш йўналишида айрим камчиликлар мавжудлиги ҳам таъкидланди.
Хусусан, депутатлар томонидан божхона маъмуриятчилиги самарадорлигини ошириш борасида белгиланган вазифаларнинг айрим бандлари ижроси бўйича танқидий фикрлар билдирилди.
Мажлис  якунида Мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитаси томонидан Давлат Дастурида белгиланган вазифаларни  ўз вақтида ва самарали ижро этилишини таъминлаш ҳамда  соҳада парламент назоратини тизимли равишда давом эттириш бўйича тегишли қарор қабул қилинди.

Видеоконференция Комитета по вопросам обороны и безопасности с Таможенным комитетом
На заседании участвовали депутаты, ответственные лица Государственного таможенного комитета, эксперты и специалисты сферы, а также представители средств массовой информации.
Основная цель мероприятия – изучение деятельности государтсвенного таможенного комитета по выполнению задач поставленных соотвествующими пунктами государственной программы, а также, достижения по повышению эффективности таможенного администрирования, обеспечения действенного парламентского контролья по этому вопросу, выработка предложений по улучшению правовой основы для реформирования и развития деятельности таможни.
Были выслушены доклады ответсвенных лиц государственного таможенного комитета по выполнению задач поставленных соответсвующими пунктами государственной программы.
К примеру, в 2020-24 годах планируется создать проекты 23 нормативно-правовых актов по укреплению правовой основы для улучшения таможенного администрирования, а также, унификации таможенного законодательства с мировыми нормами и стандартами.
В обращении Президента к Олий мажлису было отмечено, что предприниматели до сих пор сталкиваются с коррупцией в сфере выделения земель, кадастра, строительства, банков, таможни и гос.закупок, и что следует перейти к предотвращению коррупции нежели бороться с его последствиями. Внедрение автоматизированной информационной системы «Управление рисками» на автомобильных пограничных пунктах пропуска, практика предоставления таможенному органу электронной информации о юридических лицах, вагонах, контейнерах, зонах движения или железнодорожных станциях хранения (остановки) товаров, перевозимых по железной дороге, в режиме реального времени поможет устранить коррупцию в отрасли.
В рамках программы принимаются конкретные меры по повышению эффективности и координации деятельности таможенных, ветеринарных, фитосанитарных, санитарных и карантинных органов на таможенных постах, по созданию возможностей для вывоза товаров непосредственно через таможенную границу страны посредством создания логистических центров и мультимодальных комплексов.
В результате, будут расширены деятельность, эффективное использование и перечень предоствляемых разрешений таможенной информационной системой «Единое окно».
Предприниматели могут получать необходимую информацию не выходя из дома через интерактивный сервис «Информация о товарах, экспортируемых из Узбекистана» на официальном сайте Государственного таможенного комитета.
Кроме того, Государственный таможенный комитет совместно с ОАО «Узбекские железные дороги» внедряет систему электронной информации о движении вагонов и контейнеров в железнодорожных составах с внешнеторговыми грузами внутри страны и где, на какой железнодорожной станции они находятся в режиме реального времени.
В рамках программы пограничные пункты пропуска были поэтапно оснащены современными технологиями, в пунктах пропуска были установлены 2 досмотровых комплекса, 15 сканирующих устройств, 4 портальных монитора, 15 автовесов, 85 метало-детекторов, 52 тепловизора, оборудовано 20 медицинских помещений. Это, в свою очередь, упростило процесс таможенного контроля и оформления транспортных средств, движущихся через приграничные таможенные посты, еще больше сократив время, затрачиваемое на таможенный контроль.
Также было отмечено, что есть недостатки в обеспечении своевременного выполнения задач, поставленных главой государства и Государственной программой.
В частности, депутаты критически высказались по поводу выполнения ряда пунктов по повышению эффективности таможенного администрирования.
По итогам заседания Комитет по обороне и безопасности принял решение по обеспечению своевременного и эффективного выполнения задач, поставленных Государственной программой, и продолжению систематического парламентского контроля в этой сфере.