“Дамас”ни ташлаб қочиш наф бермади
Акциз маркалари билан маркаланмаган тамаки маҳсулотларини юртимизга ноқонуний йўллар билан олиб киришга бўлган уринишларга қарши божхона органлари томонидан тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
Жумладан, Тошкент вилояти божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари Давлат хавфсизлиги хизмати чегара қўшинлари билан ҳамкорликда Пскент туманида тамаки маҳсулотларининг ноқонуний айланмасига қарши тезкор тадбир ўтказишди.
Тезкор тадбир давомида, фуқаро Х.М. бошқарувидаги “Дамас” русумли автотранспорт воситаси ўрнатилган тартибда тўхтатилди.
Бироқ автоулов ҳайдовчиси ҳуқуқни муҳофаза қилувчи орган вакилларини кўриши биланоқ, автоуловни орқага ҳаракатлантириб, чамаси 200 метр масофадан сўнг, автоуловни йўлнинг ўртасида қолдириб, ўзи номаълум томонга қочиб кетади.
Шундан сўнг, тезкор тадбир давом эттирилиб, мазкур йўлдан ҳаракатланиб келаётган 6 нафар фуқаролар тўхтатилиб, улар билан суҳбатлашилганда, мазкур фуқаролар чегара ҳудудига яқин жойдан хўжалик қопларига солинган қутиларни ташиб келиб, “Дамас” русумли автотранспорт воситасига ортганликлари маълум бўлди.
Ташлаб қочилган “Дамас”да умумий қиймати 278,6 миллион сўмлик жами 19 230 қути тамаки маҳсулотлари ортилганлиги аниқланди.

Внутри брошенного посреди дороги автомобиля обнаружены табачные изделия на 279 миллионов сум
На днях, в результатеде оперативного мероприятия проведенного сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления Государственного таможенного комитета по Ташкентской области во взаимодействии с пограничными войсками Службы государственной безопасности, в Пскентском районе Ташкентской области предотвращена попытка незаконного ввоза табачной продукции.
В ходе мероприятия в установленном порядке был остановлен автомобиль марки «Damas», которым управлял гражданин Х.М.
Однако, как только водитель автомобиля увидел сотрудников правоохранительных органов, он резко дал задний ход и проехав таким образом примерно 200 метров выскочил из автомобиля и скрылся в неизвестном направлении.
При осмотре в автомобиле были обнаружены ввезенные объездными дорогами 19 230 единиц пачек табачной продукции в общей сложности на 278 миллионов 600 тысяч сум.