Қиймати 462 миллион сўмлик тамаки ва биологик фаол қўшимчаларнинг ноқонуний аланмасига чек қўйилди
Давлатимиз томонидан тадбиркорларга эркинлик ва қулай шарт-шароитлар яратиб берилишига қарамай, ноқонуний йўллар билан даромад топишни афзал билаётган айрим фуқаролар ҳамон учраб турибди.
Мўмай пул топишни ўзига касб қилиб олган қонунбузарларнинг қинғир ҳаракатларига чек қўйиш мақсадида божхона органлари томонидан мунтазам равишда тезкор тадбирлар ўтказиб келинмоқда.
Яқинда Тошкент вилояти божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари томонидан тезкор тадбир ўтказилди.
Тадбир давомида “Фарғона-Тошкент” йўналиши бўйича ҳаракатланиб кетаётган, фуқаро И.Р. бошқарувидаги “KIA BONGO III” русумли юк автоулови Тошкент вилояти Оҳангарон туманида тўхтатилиб, холислар иштирокида кўздан кечирилди.
Натижада, автомашинада ҳеч қандай ҳужжатлари бўлмаган турли номдаги 160 миллион сўмлик 14 000 қути тамаки маҳсулотлари ҳамда 130 миллион сўмлик 694 дона парфюмерия маҳсулотлари борлиги аниқланди.
Шундан сўнг, тезкор тадбир давом эттирилиб, фуқаро Х.И.нинг Тошкент шаҳар Учтепа туманида жойлашган уйи холислар иштирокида кўздан кечирилди.
Натижада, ушбу шахс ўз яшаш уйида хорижда ишлаб чиқарилган ва ҳеч қандай хужжатлари бўлмаган, акциз маркалари билан маркаланмаган умумий қиймати 58,6 миллион сўмлик 2780 қути тамаки маҳсулотлари, 109 миллион сўмлик 1625 дона “Herbalife” номли биологик фаол қўшимчалар, 4,1 миллион сўмлик тозалаш воситалари ва ёндиргичларни ноқонуний равишда сақлаётганлиги фош бўлди.
Ўтказилган тезкор тадбирлар давомида қонунбузарлардан 5 турдаги умумий қиймати 461,6 миллион сўмлик товар моддий бойликлар ашёвий далил сифатида олинди.

Из незаконного оборота изъято товарно-материальных ценностей на 462 миллиона сум
На днях, в ходе оперативного мероприятия проведенного сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления Государственного таможенного комитета по Ташкентской области на территории Ахангаранского района был остановлен и осмотрен при участии понятых ехавший по маршруту “Фергана-Ташкент” грузовой автомобиль марки “KIA BONGO III”, за рулем которого находился гражданин И.Р.
В результате досмотра, в автотранспортном средстве были обнаружены 14 000 единиц пачек табачных изделий на 160 миллионов сум, а также 694 единицы различной парфюмерной продукции на 130 миллионов сум, без наличия необходимых сопроводительных документов.
После чего мероприятие было продолжено и в установленном порядке был осмотрен дом жителя Учтепинского района столицы, гражданина Х.И.
В результате произведенного осмотра было установлено, что гражданин Х.И. незаконно хранил у себя в доме различные товары иностранного производства без наличия документов, таких как 2780 единиц пачек не маркированных акцизными марками табачных изделий на 58,6 миллионов сум, 1625 единиц биологически активных добавок компании “Herbalife” на 109 миллионов сум, а также различные моющие средства и зажигалки на 4,1 миллион сум.
В ходе проведённых оперативных мероприятий из незаконного оборота было изъято товарно-материальных ценностей на 461,6 миллион сум.