“Яллама” чегара божхона пости янги жиҳозлар билан таъминланди
Гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланмасига қарши курашиш долзарб вазифа. Ушбу жиноий фаолиятга қарши курашишда замонавий ахборот технологияларини қўллаш муҳим ўрин тутади.
Божхона органлари ходимлари зиммасига ҳам гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланмасига қарши курашишда катта масъулият юклайди. Ушбу вазифаларни бажариш учун тизимга малакали мутахассислар жалб қилиниб, энг сўнгги русумдаги ахборот тизимлари ҳамда воситалари ёрдамида гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланмасига қарши курашиш вазифаси қўйилган.
Божхона органлари бу вазифаларни бажаришда юксак натижаларга эришиб келмоқдалар. Биргина Тошкент вилояти божхона бошқармаси мисолида оладиган бўлсак, жорий йилнинг ўтган даври мобайнида 30 та ҳолатда 13,5 килограммдан зиёд гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилган.
Ушбу иллат билан курашиш янада самаралироқ натижа бериши учун Марказий Осиёдаги БМТнинг Гиёҳванд моддалар ва жиноятчилик бўйича бюроси томонидан “глобал контейнерларни бошқариш дастури” доирасида “Яллама” чегара божхона пости учун  компьютер ва офис жиҳозлар ва бошқа турдаги техникаларнинг топшириш маросими бўлиб ўтди. Тадбирда БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчиликка қарши кураш бўйича бошқармасининг минтақадаги вакили Ашита Миттал хоним сўзга чиқиб, божхона органлари томонидан эришилаётган ютуқларга юксак баҳо бериб, келажакдаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш зарур эканлигини таъкидлаб ўтди.

Приграничный таможенный пост «Яллама» оснащен новым оборудованием
Одним из приоритетных задач деятельности таможни является выявление, предупреждение и пресечение преступлений в сфере незаконного оборота и выращивания наркотиков. Для решения этих важных вопросов привлекаются квалифицированные специалисты и ставится задача осуществления борьбы с незаконным оборотом наркотиков с использованием новейших информационных систем и инструментов.
Таможенные органы добились высоких результатов в выполнении этих задач. Если смотреть на примере Таможенного управления по Ташкентской области в 30 выявленных за прошедший период текущего года случаях в общей сложности был предотвращен незаконный оборот более 13,5 килограммов наркотиков.
На днях, для достижения еще более высоких результатов в этой области, в рамках Программы УНП ООН (Управление Организации Объединенных Наций по наркотикам и преступности) по контролю за контейнерными перевозками, прошла церемония передачи для приграничного таможенного поста «Яллама» компьютеров, оргтехники и другого оборудования.
Выступая на мероприятии, госпожа Ашита Миттал, региональный представитель Управления ООН по наркотикам и преступности в Центральной Азии, высоко оценила достижения таможенных органов и подчеркнула необходимость дальнейшего укрепления международного сотрудничества.