105,6 миллион сўмлик товар-моддий бойликларини яширинча олиб киришга бўлган уриниш чиппакка чиқди
Товар-моддий бойликларини ноқонуний йўллар билан олиб киришга бўлган уринишларга қарши божхона органлари томонидан тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
Хусусан, Қорақалпоғистон Республикаси божхона бошқармаси “Доут-ота” чегара божхона пости орқали қўшни мамлакатдан кириб келган, фуқаро Ф.Л. бошқарувидаги “MAN” русумли автотранспорт воситаси постда ўрнатилган инспекцион кўрик мажмуаси орқали божхона кўригидан ўтказилди.
Натижада, юк автотранспорт воситасининг тиркама қисмида яширилган, ҳужжатларда кўрсатилмаган ва умумий қиймати 61,6 миллион сўмлик  алкоголли ичимликлар борлиги аниқланди.
Яна бир ҳолатда, мазкур пост орқали кириб келган фуқаро Р.С. “Вольво” русумли юк автотранспорт воситаси ўрнатилган тартибда божхона кўригидан ўтказилди.
Натижада, автотранспорт воситасида хуфиёна яширилган умумий қиймати 44 миллион сўмлик жами 231 дона автотранспорт эҳтиёт қисмлари борлиги аниқланди.

На приграничном таможенном посту “Даут-ата” пресечены факты незаконного ввоза товарно-материальных ценностей на 106 миллионов сум
2163
На приграничном таможенном посту “Даут-ата” УГТК по Республике Каракалпакстан предотвращены попытки незаконного ввоза товарно-материальных ценностей.
В частности, сотрудниками таможенного поста в соответствии с установленным порядком был осуществлен таможенный контроль в отношении прибывшего на территорию таможенного поста с соседнего государства автотранспортного средства марки “MAN”, за рулем которого находился гражданин Ф.Л.
В результате таможенного контроля осуществленного с применением инспекционно-досмотрового комплекса внутри прицепа были обнаружены сокрытые от таможенного контроля алкогольные напитки в общей сложности на 61 миллион 600 тысяч сум.
В другом случае, в ходе таможенного контроля, проведенного в отношении прибывшего на территорию таможенного поста автомобиля марки «Volvo», были обнаружены сокрытые от таможенного контроля товары.
В частности, в потайных местах автомобиля были обнаружены спрятанные запасные части для автомобилей в количестве 231 единицы в общей сложности на 44 миллиона сум.