Қинғир ишнинг қийиғи чиқди
Божхона органлари томонидан божхона тўловларини четлаб ўтишга бўлган уринишларга қарши тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
Хусусан, Тошкент шаҳар божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари томонидан хорижий мамлакатдан юртимизга олиб келинган ошхона анжомлари ва югуриш йўлаклари “Сергели” ташқи иқтисодий фаолият божхона постида ўрнатилган тартибда кўрикдан ўтказилди.
Текширув давомида божхона органларига тақдим этилган ҳужжатларнинг қалбакилиги, жумладан товарнинг қайси мамлакатда ишлаб чиқарилганлигини белгиловчи сертификатлари, шунингдек инвойс ва ўров варақларида юк жўнатувчининг  муҳр излари репрография усулида рангли пуркагичли принтер ёрдамида тайёрланганлиги аниқланди.
Натижада, 240,4 миллион сўм миқдоридаги давлат бюджетига ўтказилиши лозим бўлган қўшимча божхона тўловлари ҳисобланди.

При проверке выявлен факт подделки документов
На днях, сотрудниками таможенного Управления по городу Ташкент выявлен факт правонарушения по попытке уклонения от уплаты таможенных платежей.
В частности, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита Управления государственного таможенного комитета по городу Ташкент, на таможенном посту внешнеэкономической деятельности «Сергели» был проведен таможенный осмотр прибывших из-за границы кухонных принадлежностей и беговых дорожек.
В ходе проверок выяснилось, что документы, представленные в таможенные органы, были поддельными, включая сертификаты с указанием страны происхождения товаров. Также было установлено, что отметки печати отправителя на инвойсе и ​​упаковочных листах были сделаны путем репрографии с использованием цветного лазерного принтера.
В результате, в отношении товаров были рассчитаны дополнительные таможенные платежи, подлежащие зачислению в государственный бюджет, в размере 240,4 миллионов сум.