1 миллиард сўмлик уяли телефонларнинг ноқонуний айланмасига чек қўйилди
Товар моддий бойликларини ноқонуний айланмасига қарши божхона органлари томонидан тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
Хусусан, Фарғона вилояти божхона бошқармаси Контрабандага қарши курашиш ва божхона аудити бўлими ходимлари Тошлоқ туманида тезкор тадбир ўтказишди.
Тадбир давомида “Водил-Тошлоқ” йўналиши бўйича ҳаракатланаётган фуқаро Х.А. бошқарувидаги “Нексия-3” русумли автомашина тўхтатилиб, ўрнатилган тартибда холислар иштирокида текширувдан ўтказилди.
Натижада, автомашина юкхонасида тегишли ҳужжатлари бўлмаган умумий қиймати 331 миллион сўмлик 170 дона уяли телефонлар борлиги маълум бўлди.
Шундан сўнг, тезкор тадбир давом эттирилиб, фуқаро Н.Х.нинг яшаш хонадони ҳам ўрнатилган тартибда кўздан кечирилди.
Текширув давомида ушбу шахс ўз яшаш уйида умумий қиймати 718 миллион сўмлик 400 дона уяли телефонларни ноқонуний равишда сақлаб келаётгани аниқланди.
Ўтказилган тезкор тадбирлар давомида, умумий қиймати 1 млрд. 49 миллион сўмлик, жами 7 турдаги 570 дона уяли алоқа воситалари ашёвий далил тариқасида олиб қўйилди.

Из незаконного оборота изъято сотовых телефонов на общую сумму более 1 миллиарда сум
В частности, в результате оперативного мероприятия, проведенного в Ташлакском районе сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенного аудита УГТК по Ферганской области выявлено очередное нарушение таможенного законодательства.
В ходе мероприятия остановлен и досмотрен при участии понятых ехавший по маршруту "Вуадиль-Ташлак" автомобиль марки «Nexia-3», за рулем которого находился гражданин Х.А.
В результате произведенных проверок в багажной части автомобиля были обнаружены 170 единиц сотовых телефонов без надлежащих документов на общую сумму 331 миллион сум.
После чего оперативное мероприятие было продолжено и в установленном порядке был осмотрен дом гражданина Н.Х.
В ходе осмотра было установлено, что гражданин Н.Х. незаконно хранил в своем доме 400 единиц сотовых телефонов общей стоимостью 718 миллионов сум.
В результате проведенных оперативных мероприятий из незаконного оборота было изъято в качестве вещественного доказательства 570 современных смартфонов 7 наименований в общей сложности на 1 миллиард 49 миллионов сум.