“Азиз ва ягонамсан, жонажон Ўзбекистоним!”
Давлат божхона қўмитасида Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг 27 йиллиги байрамига бағишланган тантанали тадбир бўлиб ўтди.
Унда қўмита марказий аппарат шахсий таркиби, шунингдек Тошкент шаҳри ва Тошкент вилояти божхона бошқармалари, Олий ҳарбий божхона институти, Миллий кинология маркази, “Тошкент-Аэро” ихтисослаштирилган божхона комплекси вакиллари, божхона фахрийлари ва оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок қилди.
Йиғилганларни байрам билан қутлар экан, Давлат божхона қўмитаси Раиси М.Азимов жонажон Ватанимиз миллий тараққиётнинг янги босқичига қадам қўйиб, барча соҳа ва тармоқларда демократик янгиланиш жараёнлари амалга оширилаётган бугунги кунда биз учун бебаҳо неъмат бўлган мустақилликнинг қадр-қиммати ва аҳамияти тобора ортиб бораётганини таъкидлади.
Дарҳақиқат, шу кунларда юртимиз бўйлаб барча гўшаларда энг улуғ, энг азиз айёмимиз – мамлакатимиз мустақиллигининг йигирма етти йиллиги “Азиз       ва ягонамсан, жонажон Ўзбекистоним!” шиори остида кенг нишонланмоқда.
Муҳтарам Президентимизнинг жорий йил 28 июндаги «Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг йигирма етти йиллик байрамига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш тўғрисида»ги қарорларида, таъкидланганидек, ўтган давр биз учун ғоят муҳим бир ҳақиқатни такрор ва такрор тасдиқлаб бермоқда. Эркин ва фаровон ҳаётимизни, буюк келажагимизни фақат мустақиллик асосида қуришимиз, одамларимиз, эл-юртимизни фақат мустақил сиёсат асосида рози қилишимиз мумкин. Фақат мустақиллик бугунги ва келгуси авлодлар учун мисли кўрилмаган имкониятлар очиб беради.
Халқимизнинг асрий орзуси бўлган мустақиллик Ватанимизнинг неча минг йиллик тарихида мутлақо янги саҳифа очди, мамлакатимизни халқаро ҳамжамиятнинг тенг ҳуқуқли аъзосига айлантирди.
Йигирма етти йил тарих мезонлари билан ўлчанганда ғоят қисқа давр. Янгиланиш ва юксалиш босқичи бўлган бу даврда бунёдкорлик ишларининг салмоғи, қўлга киритилган юксак марралар билан ўлчанадиган бўлса, барча соҳаларда жуда катта, кенг кўламли ишлар амалга оширилаётганлигига гувоҳ бўламиз.
Хусусан, давлат божхона хизмати органлари фаолиятида ҳам мустақилликнинг йигирма еттинчи йили туб бурилиш палласи, улкан ўзгаришлар даври сифатида тарихга кирмоқда.
Муҳтарам Президентимизнинг жорий йил 12 апрелдаги “Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона хизмати органлари фаолиятини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармони ва “Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона хизмати органларининг фаолиятини ташкил этиш тўғрисида”ги қарори  умумэътироф этилган халқаро норма ва стандартлар асосида божхона органлари фаолиятини ҳамда божхона маъмуриятчилигини тубдан такомиллаштириш, тадбиркорлик ва туризмни фаол ва жадал ривожлантириш учун кулай шарт-шароитлар яратишга хизмат қилмоқда.
Шу мақсадда сўнгги 4 ой давомида божхона органларининг барча даражадаги тузилмалари вазифа ва функцияларини аниқ белгилаш ҳамда тақсимлаш, шунингдек, божхона органлари марказий ва ҳудудий маҳкамаларининг самарали фаолият кўрсатишини ташкил қилиш, божхона органлари тизимида коррупция кўринишларига муросасиз муносабатни шакллантириш, халқнинг ишончини мустаҳкамлаш ва давлат божхона хизмати обрўсини ошириш, ходимларни ижтимоий ҳимоя қилиш ва моддий рағбатлантириш механизмларини такомиллаштиришга қаратилган кенг кўламли ишлар ва лойиҳалар ишлаб чиқилиб, амалиётга тадбиқ қилинмоқда.
Биргина, божхона органларида тадбиркорлар учун 1 сентябрдан бошлаб, жорий қилинаётган “Хавфни бошқариш тизими” давлат божхона хизмати органлари фаолиятида бутунлай янги бир даврни бошлаб бериши, шубҳасиз.
Ушбу тизим ташқи иқтисодий фаолият соҳасида давлат хизматларининг шаффофлигини таъминлаш, мамлакатда инвестиция ва экспорт салоҳиятини оширишда энг муҳим янгиликка айланади.
Божхона ходимларининг меҳнати давлатимиз томонидан ҳамиша муносиб тақдирланиб келинмоқда. Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёенинг “Ўзбекистон Республикаси Давлат мустақиллигининг йигирма етти йиллиги муносабати билан ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари, мудофаа ва фавқулодда вазиятлар вазирликлари ходимларидан бир гуруҳини мукофотлаш тўғрисида” 2018 йил 28 августдаги Фармони билан бир гуруҳ божхона ходимлари ҳам давлатимизнинг юксак мукофотлари билан тақдирланишди.
Хусусан,  Давлат божхона қўмитаси Ўз хавфсизлик бошқармасининг профилактика ва тезкор бўлими бошлиғи Туйчиев Улугбек Равшанбоевич “Содиқ хизматлари учун” медали билан ҳамда Тошкент шаҳар божхона бошқармаси Божхона тўловлари бўлими бошлиғи Салимжонов Нодирбек Рахимжонович “Шуҳрат” медали билан тақдирланишди.
Шунингдек, қўмита буйруғига биноан тизимда узоқ йиллар ўрнак кўрсатиб хизмат қилган божхона фахрийлари, айни пайтда хизмат вазифаларига виждонан ёндошиб меҳнат қилаётган бир гуруҳ божхоначилар ҳам тақдирланишди. Бир қатор ходимларга эса навбатдаги махсус унвонлар топширилди.

«Ты дорог мне, родной и любимый Узбекистан!»
30 августа 2018 года в Государственном таможенном комитете состоялось торжественное мероприятие, посвященное к 27-летию независимости Республики Узбекистан.
В нём принял участие личный состав ГТК, ветераны, почётные работники таможенной службы, представители средств массовой информации.
Приветствуя участников, председатель Государственного таможенного комитета Узбекистана М.Азимов отметил, что в период, когда наша страна вступила на новый этап национального развития и демократического обновления всех сфер и отраслей, значимость нашей независимости становится более бесценной.
Действительно, величайший и самый дорогой день во всех уголках нашей страны - двадцать седьмая годовщина независимости, широко отмечается под лозунгом «Ты дорог мне, родной и любимый Узбекистан!»
В Указе  Президента Республики Узбекистан Ш. М. Мирзиёева от 28 июня текущего года «О подготовке и проведении празднования 27-летия государственной независимости Республики Узбекистан» упоминается  пройденный нами за этот период непростой путь.
Государственный суверенитет и независимость открыли для нашей страны и народа поистине беспрецедентные возможности. Только на основе независимости мы смогли создать прочный фундамент свободной и благополучной жизни, нашего великого будущего.
Независимость, которая являлась многовековой мечтой нашего народа, сделала нашу страну равным членом международного сообщества и открыла совершенно новую страницу в истории нашей Родины.
Двадцать семь лет -  если его измерять историческими критериями это очень короткий период времени. Если масштаб развития измеряется достигнутыми целями, то в период этапа обновления и роста мы можем стать свидетелями того,  что широкомасштабная работа осуществляется во всех сферах деятельности.
Двадцать седьмой год нашей независимости стал поворотным  в деятельности государственных таможенных органов и входит в историю как период великих преобразований.
Указ Президента Республики Узбекистан Ш. М. Мирзиёева от 12 апреля текущего года «О мерах по коренному совершенствованию деятельности органов государственной таможенной службы Республики Узбекистан» и Постановление «Об организации деятельности органов государственной таможенной службы Республики Узбекистан», служат для совершенствования деятельности таможенных органов и таможенного  администрирования, а также для создания благоприятных условий для активного и динамичного развития предпринимательства и туризма , которые основаны на общепризнанных международных нормах и стандартах.
С этой целью на протежении последних четырех месяцев разрабатываются и внедряются в практику такие широкомасштабные проекты, как четкое определение и распределение функций и обязанностей всех управлений в системе таможенных органов, а также организация эффективного функционирования центральных и региональных управлений таможенных органов, формирование непримиримого отношения к коррупции в органах таможенной системы, укрепление общественного доверия и повышения авторитета органов государственной таможенной службы, совершенствование механизмов социальной защиты и материального поощрения сотрудников.
Без сомнений, что внедряемая для предпринимателей с 1 го сентября текущего года «Система управления рисками», начнет совершенно новый этап в деятельности органов государственной таможенной службы.
Труд таможенников всегда достойно награждается государством. Указом Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева от 28 августа 2018 года «О награждении в связи с 27-летием Государственной независимости Республики Узбекистан, группы сотрудников правоохранительных органов, министерств обороны и по чрезвычайным ситуациям, несколько сотрудников таможенной службы были награждены за заслуги в повышении боевой готовности Вооруженных Сил страны, проявленное мужество, отвагу и самоотверженность при выполнении служебного долга по защите национальных интересов и обеспечению мира, стабильности и общественного порядка.
В частности, медалью «Содиқ хизматлари учун» Туйчиев Улугбек Равшанбоевич - начальник отдела Управления собственной безопасности Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан;
медалью «Шуҳрат» Салимжонов Нодирбек Рахимжонович - начальник отдела таможенных платежей Управления Государственного таможенного комитета по городу Ташкент.
А также, на основании приказа Таможенного комитета, были награждены ветераны труда служившие на протяжении многих лет и получили очередные звания ряд таможенников добросовестно выполняющих свой долг