Юк автоуловига яширилган 327 миллион сўмлик ускуналар манзилига етиб бормади
Божхона тўловларидан бўйин товлаш каби қонунбузарликларга божхона органлари томонидан тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
Хусусан, Тошкент вилояти божхона бошқармаси “С.Нажимов” чегара божхона пости ходимлари томонидан хорижий мамлакатдан юртимизга юк автотранспорт воситасини бошқариб кириб келган фуқаролар Р.М. ҳамда ёрдамчи ҳайдовчи У.И. бошқарувидаги “DAF” русумли юк автотранспорт воситаси ўрнатилган тартибда божхона кўригидан ўтказилди.
Натижада, автотранспорт воситаси тиркамасининг таг қисми рамаси орасида божхона назоратидан яширилган, ҳеч қандай ҳужжатлари бўлмаган умумий қиймати 289 500 000 сўм бўлган 17 дона ерни бурғулаш учун ишлатиладиган бурғулаш воситаси ва 5 дона ўсимликлар навини аниқловчи ускуналар борлиги аниқланди.
Шунингдек, яна бир ҳолатда фуқаро У.Б. бошқарувидаги бўлган “DAF” русумли юк автотранспорт воситаси божхона назоратидан ўтказилди.
Текширув жараёнида автоулов тиркамаси таг қисмида божхоначиларнинг оғзаки сўровида маълум қилинмаган ва декларацияда кўрсатилмаган умумий қиймати 27 миллион сўмлик 26 дона стабилизаторлар, 12,5 миллион сўмлик 15 дона ерни бурғулаш воситаларини яширинча олиб келаётгани маълум бўлди.

Под трейлерами грузовых автомобилей обнаружены сокрытые от таможенного контроля оборудования на 327 000 000 сум
1854
На днях, на приграничном таможенном посту «С.Наджимов» Таможенного управления по Ташкентской области, в соответствии с установленным порядком был осуществлен таможенный контроль в отношении прибывшего на территорию таможенного поста из зарубежной страны грузового автотранспортного средства марки “DAF” за рулем которого находился гражданин Р.М.
В результате досмотра, под трейлером автотранспортного средства внутри рамы были обнаружены сокрытые от таможенного контроля 17 единиц буровых установок предназначенных для бурения скважин и 5 единиц оборудования для идентификации видов растений в общей сложности на 289 500 000 сум.
Также, очередной факт нарушения таможенного законодательства был выявлен в ходе таможенного контроля, осуществленного в отношении прибывшего на территорию таможенного поста другого грузового автотранспортного средства той же марки “DAF”.
В результате осмотра под трейлером автотранспортного средства были обнаружены сокрытые от таможенного контроля, не заявленные в таможенной декларации и при устном опросе таможенникам 26 единиц стабилизаторов на 27 миллионов сум и 15 единиц буровых установок предназначенных для бурения скважин на 12,5 миллионов сум.