Тегишли ҳужжатлари бўлмаган 1,5 миллиард сўмлик товарлар фош бўлди
Мамлакатимизга олиб келинаётган товар-моддий бойликларни божхона назоратидан яшириб, божхона расмийлаштирувига тақдим этилган ҳужжатларга маълумотларни нотўғри киритиш билан боғлиқ навбатдаги қонунбузилиш ҳолатларини божхоначилар ўз вақтида фош этишди.
Жумладан, Тошкент шаҳар божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари  билан “Чуқурсой” ташқи иқтисодий фаолият божхона пости ходимлари билан ҳамкорликда пойтахтимизда фаолият кўрсатувчи маъсулияти чекланган жамиятлардан бири номига хориждан темир йўл контейнерларида келган юкларни божхона назоратидан ўтказишди.
Натижада контейнерларда ҳужжатларда кўрсатилмаган  умумий қиймати 1,5 миллиард сўмлик 355 кг. велосипед эҳтиёт қисмлари ва 1025 дона йиғилмаган ҳолдаги тайёр икки ғилдиракли велосипед  товарлари борлиги маълум бўлди.

Обнаружены не заявленные в документах велосипеды на 1,5 миллиарда сум
В частности, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и нарушениями таможенного законодательства и таможенного поста внешнеэкономической деятельности «Чукурсай» Управления Государственного таможенного комитета по городу Ташкент в ходе проведения таможенного контроля грузов, прибывших из-за рубежа в железнодорожных контейнерах на имя одного из обществ с ограниченной ответственностью (ООО) осуществляющего свою деятельность на территории нашей столицы, было выявлено таможенное правонарушение.
В ходе таможенного досмотра выяснилось, что в контейнерах находятся не заявленные в товаросопроводительных документах и грузовой таможенной декларации 1025 единиц двухколесных велосипедов в несобранном виде, а также зап.части для велосипедов общим весом 355 кг. Общая сумма обнаруженных товаров составила 1,5 миллиарда сум.