“Газ-53” юк автомашинасига “Кобальт”га тегишли давлат рақами тақилганлиги фош этилди
Божхона тўловларини тўламаслик мақсадида юртимизга турли қинғир йўллар билан олиб келинаётган товар-моддий бойликларнинг ноқонуний айланмасига чек қўйиш борасида божхона органлари ходимлари томонидан мунтазам равишда тезкор қидирув тадбирлари ўтказилмоқда.
Хусусан, Давлат божхона қўмитасининг Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси ҳамда Наманган вилояти божхона бошқармаси ходимлари томонидан Янгиқўрғон туманида тезкор тадбир ўтказилди.
Тезкор тадбир давомида фуқаро М.А. бошқарувидаги “ГАЗ-53” русумли юк автомашинаси Қўриқ МФЙ ҳудудида тўхтатилиб, белгиланган тартибда кўздан кечирилди. Натижада, ушбу юк машинаси қўшни мамлакатдан ноқонуний равишда Ўзбекистонга олиб кирилганлиги ҳамда унга тақиб олинган давлат рақами аслида “Кобальт” автомашинасига тегишли эканлиги маълум бўлди.
Яна бир ҳолатда давлат рақами мавжуд бўлмаган “Нексия-2” русумли автомашина Янгиқўрғон тумани Заркент қишлоғи Фурқат МФЙ ҳудудида тўхтатилиб, ўрнатилган тартибда назоратдан ўтказилди. Натижада, автомашина муқаддам қўшни мамлакатдан ноқонуний йўллар орқали олиб ўтилганлиги ҳамда автомашина юкхонасида Уйчи туманида яшовчи А.З.га қарашли “ВАЗ-2101” русумли автомашинага тегишли давлат рақами борлиги аниқланди.

Выявлены преступления с подменой государственных регистрационных номерных знаков автомобилей
В частности, сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой и нарушениями таможенного законодательства Государственного таможенного комитета во взаимодействии с представителями Наманганского областного таможенного управления на территории Янгикурганского района проведено оперативное мероприятие.
Участниками оперативного мероприятия на территории съезда граждан махалли «Курик» был остановлен и осмотрен при участии понятых грузовой автомобиль марки “ГАЗ-53”, за рулем которого находился гражданин М.А. В результате произведенных проверок было установлено что данный автомобиль на территорию Республики Узбекистан ранее был завезен незаконно, а также во избежание подозрений на автомобиль был прикреплен государственный регистрационный номерной знак от другого автомобиля марки «Chevrolet Cobalt».
Еще один подозрительный автомобиль марки «Nexia-2» у которого отсутствовал государственный номерной знак был остановлен и досмотрен при участии понятых на территории съезда граждан махалли «Фуркат» села Заркент Янгикурганского района Наманганской области. В результате произведенного досмотра, а также последующих проверок было установлено, что данный автомобиль ранее был завезен не территорию нашего государства незаконными путями. Также, в ходе досмотра в багажном отделении автомобиля был обнаружен государственный номерной знак от другого автомобиля марки “ВАЗ-2101” который принадлежал жителю Уйчинского района области гражданину А.З.