Қўлбола усулда тайёрланган биофаол қўшимчалардан эҳтиёт бўлинг!
Юртимизда аҳолини сифатли дори-дармон воситалари билан таъминлашга алоҳида эътибор қаратиб келинмоқда. Бироқ шунга қарамай, айрим шахслар томонидан сифати кафолатланмаган, ташиш ва сақлаш қоидаларига риоя қилинмаган ҳолда инсон ҳаётига жиддий хавф солиши мумкин бўлган дори воситаларининг савдоси билан шуғулланиш ҳолатлари ҳамон учраб турибди. Божхоначилар томонидан ана шундай ҳолатларнинг олди олинди.
Қўлбола усулда тайёрланган биофаол қўшимчалардан  эҳтиёт бўлинг!
Жиззах вилояти божхона бошкармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига карши курашиш бўлими ходимлари Навоий вилояти божхона бошқармаси ходимлари билан ҳамкорликда Жиззах шаҳри ҳудудида тезкор тадбир ўтказишди.
Тадбир давомида фуқаро Ғ.С. қўлбола усулда тайёрланган 10 қути биофаол қўшимчаларни сотаётганлиги аниқланди.
Шундан сўнг, фуқаро Ғ.С.нинг кўрсатмасига асосан Навоий вилояти ҳудудида тезкор тадбир давом эттирилиб, бошқа бир фуқаро Д.И ҳам 15 дона қалбаки биофаол қўшимчаларни сотаётганда қўлга олинди.
Шунингдек, Д.И ўзи ихтиёрий равишда яшаш хонадонида сақлаётган дастлабки қиймати 18 020 000 сўмлик, жами 53 қути сифати кафолатланмаган биофаол қўшимчаларни тезкор гуруҳ иштирокчиларига тақдим этди.
Мазкур ўтказилган тадбирлар давомида ҳуқуқбузарлардан дастлабки қиймати 26 520 000 сўмлик, жами 78 қути  биофаол қўшимчалар ашёвий далил сифатида олиб қўйилди.

Выявлено подпольное производство биологически активных добавок
Кто-то спорит, что БАДы на самом деле не нужны вовсе, а кто-то фанатично принимает любые БАДы, на которые упал глаз. Хотя биологически активные добавки и не являются лекарственным препаратом качество этих продуктов должно быть все же гарантировано. Но самое главное важно отличить достойного производителя от «подпольных деятелей».
В результате оперативного мероприятия проведенного сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и нарушениями таможенного законодательства Управления Государственного таможенного комитета по Джизакской области во взаимодействии с представителями Навоийского областного таможенного управления выявлен факт изготовления и торговли биологически активными добавками без документов на осуществление данного вида деятельности.
В ходе проведения оперативно-розыскных мероприятий было установлено, что гражданин Г.С. на территории города Джизак продает подпольно изготовленные биологически активные добавки.
После чего оперативное мероприятие было продолжено и на основании показаний гражданина Г.С. был задержан еще один гражданин Д.И. который также занимался реализацией подпольно изготовленных биологически активных добавок.
Также, гражданин Д.И. добровольно сдал участникам оперативного мероприятия хранящиеся у него дома 53 единицы биологически активных добавок. По предварительным подсчетам общая стоимость БАДов составила 18 020 000 сум.
В ходе проведенных мероприятий из незаконного оборота было изъято 78 единиц биологически активных добавок общей стоимостью 26 520 000 сум.