Божхона тўловларини четлаб ўтишга бўлган уриниш ўз вақтида фош этилди
Божхона тўловларини четлаб ўтишга бўлган уриниш каби навбатдаги қонунбузарлик ҳолатлари божхона ходимлари томонидан ўз вақтида фош этилди.
Жумладан, Тошкент шаҳар божхона бошқармасининг Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари томонидан олиб борилган тезкор тадбир давомида фуқаро А.С. хорижий мамлакатдан олиб келинган умумий қиймати 286,5 млн. сўмлик “MERCEDES BENZ ECONIC” чиқинди ташишга мўлжалланган юк автотранспорт воситасини  божхона тўловларидан бўйин товлаш мақсадида эвакуатор юк автотранспорт воситасига қайта жиҳозлагани аниқланди. Натижада фуқаро А.С. мазкур юк автотранспорт воситасини қалбакилаштириб, салкам 740 миллион сўм божхона тўловларини тўлашдан бўйин товлаганлиги маълум бўлди. Натижада, ноқонуний йўл билан мўмай даромадга эга бўлиш истагида амалга оширилган ҳаракати ўз вақтида тўхтатиб қолинди.
Шунга ўхшаш яна бир ҳолатда навбатдаги ноқонуний ҳаракатнинг олди олинди. Соҳа ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбир давомида фуқаро А.У. умумий қиймати 152,2 млн. сўмлик “MERCEDES BENZ VIANO” йуловчи ташишга мўлжалланган автотранспорт воситасини ҳужжатларда ҳайдовчи ўриндиғи билан биргаликда ўриндиқлар сони 8 та деб нотўғри кўрсатилганлиги аниқланди. Аслида эса ўриндиқлар сони 6 та эканлиги тадбир иштирокчилари ҳамда мутахассислар томонидан аниқланди.
Натижада, салкам 522,7 миллион сўм божхона тўловларидан имтиёз нотўғри қўлланилганлиги маълум бўлди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 3 февралдаги ПФ-5326-сонли қарори талабларига кўра, Ўзбекистон Республикаси ҳудудига олиб кирилаётган ҳайдовчи билан биргаликда 8 ва ундан ортиқ кишини ташишга мўлжалланган туризм тоифасига оид транспорт воситаларини Ўзбекистон Республикаси ҳудудига олиб кираётган тадбиркорлик фаолияти субъектлари 2022 йилнинг 1 январига қадар божхона тўловларини тўлашдан (божхона расмийлаштируви учун йиғимлардан ташқари) озод этилган.

Выявлены факты уклонения от уплаты таможенных платежей в крупных размерах
В частности, в ходе оперативного мероприятия проведенного сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и нарушениями таможенного законодательства Управления Государственного таможенного комитета по городу Ташкент стало известно, что гражданин А.С., в целях уклонения от уплаты таможенных платежей переоборудовал импортированный из-за рубежа мусоровоз марки “MERCEDES-BENZ Econic” стоимостью 286 миллионов 500 тысяч сум в эвакуатор.
Было установлено, что в результате противоправных действий гражданин А.С. уклонился от уплаты таможенных платежей на сумму 740 миллионов сум.
В результате очередного оперативного мероприятия предотвращено еще одно похожее правонарушение. Выяснилось, что гражданин А.У., в документах указал неверные данные, заявив, что завезенное им автотранспортное средство марки “MERCEDES BENZ VIANO” стоимостью 152,2 миллиона сум предназначено для перевозки 8 человек, включая водителя. Оказалось, что на самом деле количество посадочных мест в автомобиле составляло 6.
В результате было установлено, что льготы по уплате таможенных платежей на сумму около 522,7 млн. были применены неправильно.
Напоминаем, что в соответствии с требованиями Указа Президента Республики Узбекистан от 3 февраля 2018 года №УП-5326 «О дополнительных организационных мерах по созданию благоприятных условий для развития туристского потенциала Республики Узбекистан», субъекты предпринимательской деятельности сроком до 1 января 2022 года освобождены от уплаты таможенных платежей (кроме сборов за таможенное оформление) за ввозимые на территорию Республики Узбекистан транспортные средства туристского класса, предназначенные для перевозки 8 и более человек, включая водителя.