Чўғланма лампочкаларнинг ноқонуний айланмаси фош этилди
Юртимизда товар-моддий бойликларни ноқонуний айланмаси олдини олиш мақсадида божхона органлари томонидан тизимли равишда чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Жумладан, Наманган вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари томонидан Наманган шаҳрида тезкор тадбир ўтказилди.
Тадбир давомида Наманган шахри Лола дахаси худудида карантин муносабати билан ташкил этилган блок постда И.Б.га тегишли бўлган “Дамас” автомашина белгиланган тартибда, холислар иштирокида кўздан кечирилди.
Натижада, автомашина салонида хорижда ишлаб чиқарилган ва тегишли ҳужжатлари бўлмаган, жами 12 миллион сўмлик 2400 дона чўғланма лампочкалар борлиги аниқланди.

Выявлен незаконный оборот 2400 единиц электрических лампочек
В частности, в результате оперативного мероприятия проведенного сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и нарушениями таможенного законодательства УГТК по Наманганской области пресечен факт незаконного оборота электрических лампочек.
В ходе мероприятия, на территории массива "Лола" города Наманган, на организованном по случаю карантина блокпосту был осмотрен при участии понятых автомобиль марки “Дамас” принадлежавший гражданину И.Б.
В результате произведенного осмотра, в салоне автомобиля были обнаружены 2 400 единиц электрических лампочек общей стоимостью 12 миллионов сум., без наличия необходимых документов.
Напоминаем, согласно Постановлению Кабинета Министров Республики, Узбекистан от 20 октября 2015 года №299 «О мерах по расширению отечественного производства энергосберегающих ламп» с 1 июля 2016 года выпуск в свободное обращение и с 1 января 2017 года реализация на территории Республики Узбекистан ламп накаливания мощностью свыше 40 Вт - запрещены.