Маҳсулотлар экспорти - иқтисодий барқарорлик асоси
Қорақалпоғистон Республикаси экспорт салоҳиятида ҳудуднинг ўзида ўстирилган пахта толасидан “ип калава” маҳсулотини ишлаб чиқариш “полиэтилен” экспортидан кейинги етакчи ўринда туради.
Бугунги кунда айнан ушбу маҳсулотни сифатли ишлаб чиқариб, жаҳон бозорларига олиб чиқаётган 10дан ортиқ корхоналар мавжуд бўлиб, ҳозиргидек қалтис шароитда ҳам карантин талабларига қатъий амал қилинган ҳолда мазкур корхоналарнинг барчасида иш жадал суръатларда олиб борилмоқда.  Бунинг натижасида товарлар экспорти амалга оширилиб, мамлакатимизга валюта оқими ҳамда маҳаллий аҳолининг иш билан таъминланиб, турмуш даражасининг барқарорлиги таъминланмоқда.
Қорақалпоғистон Республикаси божхона бошқармаси ходимлари Қанликўл туманида жойлашган “KANTEKS INVEST” маъсулияти чекланган жамиятида бўлиб, корхона фаолияти билан яқиндан танишишди.  Экспортга чиқарилаётган рақобатбардош маҳсулот ҳажмини янада ошириш юзасидан тавсиялар берилиб, давлатимиз томонидан экспортни қўллаб-қувватлаш борасида олиб борилаётган ислоҳотлар натижасида тадбиркорлик субъектларига яратилаётган имконият ва тақдим этилаётган имтиёзлар тўғрисида батафсил тўхталиб ўтилди. Экспортга йўналтирилаётган товарларнинг божхонада расмийлаштирилуви юзасидан яқиндан амалий кўмак берилди.
Диёримизда етиштирилган пахта толасидан енгил саноат маҳсулотларини ишлаб чиқариб, чет давлатларга экспорт қилиш билан шуғулланувчи мазкур йирик тўқимачилик корхонаси, Президентимиз ташаббуслари билан 23 миллион евро миқдорида киритилган инвестиция ҳисобидан ўтган йилнинг биринчи чорагида Қорақалпоғистон Республикасининг Қанликўл туманида 10 гектар ер майдонда қад қўтарган эди. Германия, Швейцария, Ҳиндистон ва Туркия каби давлатлардан келтирилган сўнги русумдаги тўқимачилик дастгоҳлари билан таъминланган мазкур корхона йил бошидан Туркия, Россия, Польша каби давлатларга 4945 млн АҚШ доллари миқдоридаги 2103 тонна ип калава маҳсулоти экспортини амалга оширган.
Бугунги кунда бу каби корхоналарнинг карантин талабларига қатъий риоя қилган ҳолда ўз фаолиятини жадал ва барқарор давом эттираётгани -мамлакатимизда тадбиркорлик субъектларини қўллаб-қувватлаш борасида олиб борилаётган кенг кўламли ишларнинг натижасидир.

В настоящее время на территории Республики Каракалпакстан существует более 10 предприятий, которые занимаются качественным производством пряжи и экспортом данной продукции на мировые рынки. Все эти предприятия, не смотря на установленный в стране карантинный режим, осуществляют свою деятельность без перебоев и простоев, строго соблюдая правила карантина, в результате чего осуществлется экспорт товаров и поступление валюты в государственный бюджет, а также создаются рабочие места и обеспечивается устойчивость уровня жизни населения.
На днях, сотрудники управления Государственного таможенного комитета по Республике Каракалпакстан посетили ООО “KANTEKS INVEST”, расположенное в Канликульском районе Республики Каракалпакстан и поближе познакомились с деятельностью предприятия. В ходе визита были даны рекомендации по дальнейшему увеличению объема конкурентоспособной экспортной продукции, а также подробно обсуждены создающиеся возможности и предоставляемые льготы для субъектов предпринимательства в результате реформ, проводимых нашим государством для поддержки экспорта. Была оказана практическая помощь в таможенном оформлении экспортно-ориентированных товаров.
Данное текстильное предприятие, занимающееся производством пряжи и ее экспортом на внешние рынки, было создано по инициативе Президента страны в первой четверти прошлого года за счет привлеченных инвестиций. Благодаря открывшемуся предприятию свыше 600 местных жителей стали обеспечены постоянной работой.
В соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан при ввозе современного текстильного оборудования последней модели из Германии, Швецарии, Индии и Турции были представлены льготы по уплате таможенных платежей в размере 2 миллиардов 68 миллионов сум.
С начала текущего года предприятие экспортировало в Турцию, Россию и Польшу в общем количестве 2103 тонны пряжи на сумму 4945 миллионов долларов США.
Сегодня динамичная и стабильная работа таких предприятий при строгом соблюдении карантинных требований является результатом масштабной работы по поддержке субъектов предпринимательства в нашей стране.